Wojewoda wstrzymuje uchwałę o referendum

Adam Kielar    2017-02-27 18:18:42

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera skierował do Rady Warszawy pismo, w którym ogłosił podjęcie kroków w sprawie referendum dotyczącego warszawskiego ustroju, które ma się odbyć 26 marca. Zdaniem Platformy Obywatelskiej, to oznacza, że Sipera zamierza powstrzymać głosowanie. Politycy PO – Andrzej Halicki, Ewa Malinowska-Grupińska oraz Jarosław Szostakowski zwołali w tej sprawie konferencję.

Jak informuje rzecznik wojewody Ewa Filipowicz, decyzja w tej sprawie ma zapaść do 9 marca. O piśmie poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. – Co prawda wojewoda Sipiera nie podjął jeszcze decyzji o uchwale referendalnej, ale podejmie analizę poprawności podjęcia tej uchwały – mówił Halicki. Jak dodał, wojewoda zarządził, iż kampania informacyjna ma zostać wstrzymana. Obecnie na przykład w komunikacji miejskiej możemy zauważyć krótkie filmy informujące o zbliżającym się głosowaniu.

Halicki podkreślił, że działania wojewody z PiS „nie zatrzymają głosu warszawiaków”. Wytykał też niekonsekwencję Sipierze. – Jeszcze kilkanaście dni temu wojewoda mówił o konieczności przeprowadzenia konsultacji, a nawet o takim obowiązku, ponadto takie deklaracje składał też poseł Sasin (autor ustawy – AK) – mówił poseł PO. – PiS w sposób niezgodny z demokratycznym referendum próbuje zastopować uzyskanie opinii warszawiaków. Podkreślam bardzo mocno – Prawo i Sprawiedliwość nie da rady zastopować działań związanych z oczekiwaniami Warszawy – zaznaczył Halicki.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy zapowiedziała, że Rada będzie walczyła o to, by mieszkańcy mogli zabrać głos. – Nigdy władza centralna nie ingerowała w referendum – przekonywała. Zapowiedziała też dalsze kroki w tej sprawie. – Jeśli będzie konieczność, skierujemy sprawę do sądu. Warszawiacy mają prawo wypowiedzieć się w sprawie kształtu miasta – mówiła przewodnicząca, dodając także iż pismo, które Rada otrzymała było „mimo wszystko wielkim zaskoczeniem”.

Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta, Jarosław Szostakowski podkreślał, iż kampania informacyjna miała uświadamiać błędy ustawy. – Chcieliśmy w tej kampanii mówić o tym, co warszawiacy stracą na zmianie ustroju Warszawy, np będą płacić wyższe janosikowe – przekonywał. Dodał też, że decyzja wymusza wstrzymanie kampanii informacyjnej. – Jednym z jej elementów miał być list prezydent Warszawy do mieszkańców. Taki jest wymóg ustawowy – dzisiejsza decyzja wojewody nie pozwala na jego realizację – mówił Szostakowski.

Ostatnie dni na zapisanie się do komisji

Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja wojewody, Ratusz przypomina, iż już tylko do końca tygodnia można zapisywać się do obwodowych komisji ds. referendum. – Kandydaci na członków obwodowych komisji do spraw referendum muszą być wpisani do rejestru wyborców m.st. Warszawy. Wszyscy chętni proszeni są o zgłaszanie się do urzędów dzielnic m.st. Warszawy najpóźniej do piątku, 3 marca 2017 roku. Członkowie komisji za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie w postaci nieopodatkowanej diety w kwotach: 190 zł przewodniczący, 165 zł zastępca i 150 zł członek komisji. Lokale w dniu referendum będą czynne w godzinach 7.00 – 21.00 – czytamy w komunikacie władz miasta. Podobne informacje publikują na swoich stronach oraz w mediach społecznościowych Urzędy Dzielnic.

Źródła: Periscope, um.warszawa.pl

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Specjalna sesja Rady Warszawy o ustawie metropolitalnej – 26.03 ma być referendum!

DWA BRZEGI: Ustawa warszawska - Piotr Guział vs. Michał Olszewski

Samorządowcy przeciwko ustawie metropolitalnej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...