#OPOS – Ogólnowarszawski Panel o Smogu

Adam Kielar    2017-02-14 06:49:18

W poniedziałkowy wieczór w klubokawiarnii Państwo Miasto odbył się Ogólnowarszawski Panel O Smogu (w skrócie OPOS), zorganizowany przez blog Pańska Skórka. Uczestnicy przedstawiali swoje pomysły na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie, jak i komentowali bieżącą sytuację.

Moderatorem dyskusji był Adam Kaliszewski z zespołu bloga Pańska Skórka. Jak podkreślił, OPOS to nie tylko akronim, ale to także pewien symbol. –  Do niedawna wszyscy rządzący zachowywali się w kwestii smogu właśnie jak to zwierzątko – „udawali, że nie żyją” i że problem sam zniknie – przekonywał. Dyskutantami podczas panelu byli (w kolejności wystąpień): Katarzyna Kacpura z Urzędu Miasta, Konrad Marczyński z Warszawskiego Alarmu Smogowego, Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Kornelia Wróblewska, posłanka Nowoczesnej, Bartosz Gorgolewski z Partii Razem, Dagmara Misztela z Partii Zieloni oraz Dariusz Kraszewski z Zielonego Mazowsza.

Katarzyna Kacpura z Urzędu Miasta przedstawiła działania władz Warszawy, mające na celu poprawę jakości powietrza w stolicy. Mówiła o akcji edukacyjnej #oddychajwarszawo, prezentowanej między innymi poprzez kampanię zewnętrzną oraz na nośnikach w środkach komunikacji miejskiej. Będzie ona miała dwa etapy. Kacpura przyniosła też materiały promocyjne tej akcji. Przypomniała również o możliwości składania wniosków o dofinansowanie wymiany kotłów i podłączenia do sieci ciepłowniczej. – Można je składać do 31 marca – mówiła. Jak potem przyznała, do tej pory wpłynęło jedynie 20 takich aplikacji.

Większość zabierających głos w dyskusji zasadniczo zgadzało się co do meritum sprawy, proponowali też dość podobne rozwiązania, różniące się jednak w szczegółach. Właściwie wszyscy podkreślali konieczność postawienia na transport publiczny (w tym między innymi dzięki większej liczbie buspasów) oraz zwiększanie świadomości społecznej, zwłaszcza osób palących w piecach paliwem niskiej jakości.

Konrad Marczyński z Warszawskiego Alarmu Smogowego przypomniał, że z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera około 3 tysięcy osób. Wskazywał także, iż za większość zanieczyszczeń odpowiada transport kołowy. Działacz wymienił trzy główne problemy, z jakimi musi się zmierzyć Warszawa. – Jest to lepsze informowanie o problemach z powietrzem, ograniczenie ruchu samochodów oraz przyjęcie uchwały antysmogowej – mówił, przypominając niedawną manifestację pod Ratuszem. – Przekazaliśmy wtedy do Radnych Sejmiku podpisy w tej sprawie – zaznaczył Marczyński

Po nim głos zabrał Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Krytykował on między innymi duże wydatki miasta na inwestycje drogowe, przy jednoczesnych bardzo niskich na poprawę jakości powietrza w Warszawie. – Wciąż króluje tzw. „Święta Przepustowość” - uważa aktywista. Mówił także o wyższych normach od przyjmowanych na świecie, które obowiązują w Warszawie. Zaznaczył również, iż w mieście jest zbyt mało stacji pomiarowych. Mecnwel przypominał także o tym, że miasto w ogóle nie stawia na transport kolejowy. – Ostatnią linię do podwarszawskiej gminy otwarto w 1934 roku, a w ubiegłych latach WKD, SKM oraz KM straciły prawie 4 miliony pasażerów – podkreślił aktywista.

Warszawska posłanka Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej wspomniała między innymi o środowych konsultacjach, które odbędą się w Sejmie. Mówiła także o akcji swojej partii pod nazwą „Obywatelski monitoring powietrza”. Działania miasta określiła mianem "malowania trawy na zielono". Była też krytyczna do postawy władz krajowych. Jak powiedziała, Warszawski Indeks Powietrza to Dory pomysł, ale błędem jest to, że dane będą niejawne. Podobnie jak większość panelistów, podnosiła kwestię wymiany kotłów. – Trzeba zachęcać do tego, ale pamiętać o kwestii ubóstwa energetycznego – zaznaczyła posłanka.

W nieco innym tonie wypowiadał się Bartosz Gorgolewski z Partii Razem. Zalecał on, by na problem patrzeć szerzej, dobre planując działania, by były one przemyślane, zarówno te krótko, jak i długoterminowe. Mówił też między innymi o termomodernizacji budynków oraz o tworzeniu „zielonych dachów” i wykorzystywaniu technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. – Niezbędny jest także ściśle zaplanowany pakiet działań na dni, kiedy smog atakuje. To nie powinna być tylko darmowa komunikacja, ale też zintensyfikowane kontrole, czy też zakaz palenia w kominkach i ograniczenie ruchu – mówił działacz Razem.

Dagmara Misztela z Zielonych podkreśliła, że zgadza się z większością pomysłów i postulatów, prezentowanych przez jej przedmówców. Jej zdaniem błędem jest brak umieszczenia w prawie kwestii ubóstwa energetycznego. Zaapelowała również o umieszczanie w planach rozbudowy sieci ciepłowniczych bilansów energetycznych. Pytała także o sens prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Misztela wspominała też o konieczności dobrego planowania przestrzennego. – Nie można rozlewać za bardzo miasta, jak również zabudowywać klinów napowietrzających – przekonywała.

Dariusz Kraszewski z Zielonego Mazowsza wskazywał, że 60 procent zanieczyszczeń wynika z transportu, jednak tyko 20 procent z tego to spaliny. Jego zadaniem należy podejmować konkretne decyzje, a nie tylko apelować. – Nie wierzę za bardzo w uświadamianie ludzi i przekonywanie ich do zmiany zachowań – mówił Kruszewski  Przekonywał, że brakuje woli politycznej oraz wiary, że problemy da się rozwiązać. W jego opinii, władze miasta powinny naciskać rząd i parlament, by te zajęły się kwestiami czystości powietrza.

Fot. Pańska Skórka/Twitter

Moderujący dyskusję Adam Kaliszewski zadał też panelistom kilka pytań. W pierwszej kolejności dopytywał o kwestię wspominaną w niektórych wystąpieniach, mianowicie o kliny napowietrzające. Dagrmara Misztela podkreślała, że są organizacje pozarządowe, które mogą pomóc zablokowaniu decyzji o zabudowie. Z kolei Konrad Marczyński zaznaczył, że kliny pomagają, ale tylko gdy jest wiatr.

Następnie, licznie zgromadzona publiczność zadawała pytania oraz komentowała dyskusję. Poruszano temat czujników, zarówno ich liczby, jak i jakości, przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego zwrócił uwagę na często pomijany dwutlenek azoty, który jest również niebezpieczny dla zdrowia. Pojawił się temat sprawności kotłów oraz dopasowania ich do kominów, co także ma duży wpływ na jakość spalin.

Justyna Glusman ze Stowarzyszenia Ochocianie Sąsiedzi pytała przedstawicielkę Ratusza o jedno z najbardziej zagrożonych miejsc w Warszawie, czyli ulicę Wawelską. Przypominała, że jej organizacja od dawna pyta o rozwiązanie kwestii Wawelskiej, proponując albo okrycie jej tunelem, albo zamknięcie Trasy Łazienkowskiej. – Dla mnie obydwa rozwiązania są do przyjęcia – mówiła. Dodawała, że w najbliższym sąsiedztwie tej ulicy znajduje się wiele placówek oświatowych, których podopieczni są stale narażeni na wdychanie pyłów.

Po pytaniach z sali nastąpiła jeszcze krótka wymiana zdań z przedstawicielką ratusza i debata się zakończyła. Tuż po panelu, moderator Adam Kaliszewski skomentował ją na gorąco dla „Polityki Warszawskiej”. – Bardzo się cieszymy, że udało nam się zorganizować panel, na którym pojawiły się tak różne środowiska od lewa do powiedzmy „centro-prawa” oraz z udziałem Ratusza co było dla nas bardzo ważne – mówił. – Cieszy mnie również, że pojawiło się wiele wspólnych postulatów. Daje to nadzieję na jakieś realne działania w tej kwestii – wyraził nadzieję Kaliszewski.

***

OD AUTORA: Debata byłą ciekawa, poruszono wiele ważnych tematów, związanych ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie. Przeprowadzona została sprawnie, panel iści starali się pilnować dyscypliny czasowej, a publiczność, która w drugiej części włączyła się do dyskusji, poruszała kolejne, ważne kwestie. Jedyne czego mi zabrakło to obecności przedstawiciela partii rządzącej, choć z drugiej strony patrząc, mógłby on stać się celem ataków i musiałby się wówczas skupić bardziej na obronie (lub nie…) działań Ministra Środowiska, niż na prezentacji własnych poglądów. Podczas dyskusji nie brakowało krytyki rządu Prawa i Sprawiedliwości. Tak czy inaczej, warto było odwiedzić Państwo Miasto w poniedziałkowy wieczór.

Zdjęcia: Polityka Warszawska, zdjęcie główne: Pańska Skórka

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Happening antysmogowy pod Ratuszem

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...