Specjalna sesja Rady Warszawy o ustawie metropolitalnej – 26.03 ma być referendum!

Adam Kielar    2017-02-06 17:51:26

W poniedziałek miała miejsce specjalna sesja Rady Warszawy, zwołana z powodu projektu ustawy zmieniającej ustrój m. st. Warszawy. Radni zdecydowali, że 26 marca w stolicy ma się odbyć referendum lokalne w tej sprawie. Rada wyraziła też krytyczne stanowisko wobec projektu. Tymczasem poseł Jacek Sasin zapowiedział, że w najbliższym czasie projekt nie będzie procedowany.

Sesja rozpoczęła się ok. godziny 12. Już na samym początku, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej Jarosław Szostakowski złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad o przegłosowanie referendum w sprawie projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego. Na sali zgromadziło się wielu mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji, protestujących przeciwko pomysłowi Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił Szostakowski, projekt ustawy odbiera podmiotowość okolicznym gminom. Podkreślał również, iż coś takiego jak metropolia warszawska istnieje. – Nie dajmy grupie posłów wmówić, że nie ma metropolii warszawskiej – wzywał.

Do wniosku odniósł się radny Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Figura. Skrytykował formę debaty, jak się toczy wokół spornej ustawy. – Nigdy tyle politycznego jazgotu nie słyszałem – mówił. Zarzucał przeciwnikom projektu, że go nie czytali, na co zareagowała przewodnicząca rady, Ewa Malinowska-Grupińska. – Proszę nie obrażać mieszkańców Warszawy, zapoznaliśmy się z projektem – powiedziała. Radny Figura zapowiedział, że ustawa przejdzie konsultacje.

Po przegłosowaniu uzupełnienia porządku obrad, wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski przedstawił informację na temat spornego projektu. Zawarte w niej były między innymi tezy, o których wspomniał w „Dwóch Brzegach” Polityki Warszawskiej. – Metropolia działa, współpraca metropolitalna ma się dobrze. Projekt nie został przedstawiony samorządom – przekonywał. Dodał też, iż nie jest w stanie zrozumieć, że w ustawie pominięto Podkowę Leśną czy też Nowy Dwór Mazowiecki z lotniskiem w Modlinie. Pytał też o kwestie kompetencji likwidowanych powiatów i co mają zrobić „gminy sieroty”, czyli te, które nie zostaną włączone do m. st. Warszawy, a są częściami powiatów, które obejmuje ustawa. Zwrócił też uwagę na sprzeczność projektu z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego oraz na fakt, że „,mega powiat” będzie decydował o budżetach gmin.

Do tego wystąpienia ponownie odniósł się radny Figura. Zaznaczył, że do Sejmu trafił dopiero projekt, który będzie konsultowany. Zapowiedział też drugą ustawę – Będzie też ustawa wdrażająca, która wyjaśni pewne rzeczy – mówił. W jego opinii, referendum będzie bezzasadne. Odniósł się także do zarzutów wobec projektu. – Tezy o wstrzymaniu inwestycji są wyssane z palca, a kompetencje gmin nie będą ograniczone – podkreślił. Zdaniem Figury, cała krytyka ustawy ma podłoże polityczne. – PO próbuje ta sprawą przykryć aferę reprywatyzacyjną – uważa radny PiS.

Guział: Świat się nie zawali

Kolejną osobą, która wypowiedziała się na temat wniosku referendalnego był niezależny radny Piotr Guział. Przypomniał on między innymi, że już Kongres Liberalno-Demokratyczny i Unia Demokratyczna chciały tworzyć metropolię warszawską. W opinii Guziała ustawa ta nie jest tragedią dla Warszawy. – Od tej zmiany świat się nie zawali – uważa były burmistrz Ursynowa. – Co do kierunków jest ona niezbędna, jednak w szczegółach jest to gniot – mówi. Skrytykował między innymi brak konsultacji, a także unikanie ważnych problemów. – Ta ustawa nie rozwiąże fundamentalnych kwestii dzielnic – przekonywał. Podobnie jak radny Figura, przestrzegał, że pytanie jest nieprecyzyjne i decyzja o referendum może być uchylona przez wojewodę. – I to nie dlatego, że jest on z PiS-u, tylko, dlatego, że jest ona błędna – uważa. Jak dodał, ma nadzieję, że to referendum będzie także decydować o końcu prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jego zdaniem to „kwestia czasu, kiedy Pani Prezydent otrzyma zarzuty prokuratorskie w związku z aferą reprywatyzacyjną.

Głos w czasie sesji zabrali także dwaj posłowie, będący gośćmi na sali. – Ta ustawa to jest zamach na samorządność, brakuje jeszcze tylko tytułu metropolity dla Jacka Sasina – mówił Andrzej Halicki z PO. W podobnym tonie wypowiadał się Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej. – Błędem jest niesłuchanie mieszkańców, będziemy za referendum – zapowiedział.

Fot. Jan Kunert/Twitter

Grzech pierworodny

Radna Inicjatywy Polskiej Paulina Piechna-Więckiewicz także zapowiedziała poparcie dla referendum. – W imieniu Inicjatywy Polskiej zagłosuję za referendum, jesteśmy przeciwko temu projektowi – oświadczyła. Jak dodała „grzechem pierworodnym” tej ustawy jest tryb jej złożenia w Sejmie. – To, że jest to projekt poselski, jest grzechem pierworodnym tej ustawy – mówiła. Piechna-Więckiewicz przyznała również, iż nie wierzy, że ten projekt podoba się stołecznym politykom PiS.

Wniosek z powodów formalnych musiał zostać ponownie przegłosowany, doszło też do małej konfrontacji między przewodniczącą Ewą Malinowską-Grupińską a radnymi Pawłem Terleckim i Alicją Żebrowską (PiS). Terlecki poprosił o przerwę, jednak zdaniem przewodniczącej nie był to wniosek formalny, więc zdecydowała o tym, by mu odmówić. Wreszcie Rada Warszawy zdecydowała – 34 radnych poparło referendum, 19 było przeciw, a 2 się wstrzymało. – 26 marca mieszkańcy zdecydują – mówił radny Szostakowski.

Po tym głosowaniu, rada przyjęła także stanowisko w sprawie projektu. Zdaniem radnych PiS, zawierało ono wiele błędów. Radni zagłosowali za przyjęciem. Treść stanowiska można znaleźć pod tym adresem. Po jego przyjęciu sesja zakończyła się, ale niedługo później rozpoczęła się kolejna, tym razem zwołana przez PiS i dotycząca reprywatyzacji.

Sasin: nie spieszy nam się

Już po ogłoszeniu decyzji o referendum do sprawy odniósł się autor ustawy, poseł PiS Jacek Sasin. Zapowiedział, że… w najbliższym czasie, projekt nie będzie procedowany. – Nie zależy nam na pośpiechu. To jest projekt wyjściowy, do dyskusji. Będzie ulegał modyfikacjom. Pewne argumenty z przestrzeni publicznej wskazują, że niektóre zapisy będą musiały być zmienione – mówił na konferencji w Sejmie. Zapowiedział również spotkanie z prezydentami, burmistrzami, wójtami i przewodniczącymi rad gmin, miast i miejscowości, które miały wejść zgodnie z projektem w skład metropolii warszawskiej. Zostało ono zwołane z inicjatywy wojewody Zdzisława Sipery i odbędzie się w środę.

Zdjęcie główne: YouTube

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl | Twitter: @AdamKielar

Spór wokół ustroju Warszawy – zobacz także:

DWA BRZEGI: Ustawa warszawska - Piotr Guział vs. Michał Olszewski

Samorządowcy przeciwko ustawie metropolitalnej

Metropolia warszawska – co mówią samorządowcy?

Jest projekt ustawy warszawskiej – 32 gminy będą włączone?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...