Białołęka: Piotr Jaworski podaje się do dymisji

Adam Kielar    2016-02-26 17:08:44

Piotr Jaworski poinformował, że składa rezygnację ze stanowiska Burmistrza Dzielnicy Białołęka. Wystosował w tej sprawie list, w którym tłumaczy przyczyny swojej rezygnacji oraz wyraża swoją opinię na temat chaosu, jaki zapanował w tej dzielnicy. Jednocześnie informuje, że pozostanie na stanowisku do czasu wyboru nowego składu Zarządu.

Od kilku miesięcy na Białołęce trwa swoisty pat polityczny. Doszło do odejścia trojga radnych z klubu Platformy Obywatelskiej, upadła koalicja PO-Wspólnota Samorządowa Gospodarność. Wybrano nowego burmistrza, jednak w czwartek Rada Warszawy unieważniła tę decyzję. Radni PO przekonywali, że podjęta ona została z naruszeniem prawa.

Piotr Jaworski przypomina o w swoim liście o przyczynach całego konfliktu w swoim liście. – Niestety, z całkowicie niezrozumiałych powodów kilka miesięcy temu szeregi PO opuściło troje radnych, niszcząc wypracowaną współpracę oraz łamiąc zobowiązanie dane mieszkańcom Białołęki, którzy w ostatnich wyborach poparli kandydatury tych radnych m.in z tego powodu, że znaleźli się na listach określonego ugrupowania. Niespodziewane odejście trójki radnych nie zostało poprzedzone z ich strony żadnymi sygnałami o zastrzeżeniach do pracy mojej, czy kierowanego przeze mnie urzędu – pisze. W jego opinii, upadek porozumienia PO-WSG to efekt „zemsty”, dokonanej przez radnego Marcina Korowaja. – Utwierdza mnie to w przekonaniu, że prawdziwym powodem tego działania była osobista zemsta jednego z radnych – Marcina Korowaja za rzekome nie znalezienie się na liście kandydatów do parlamentu w czasie ostatnich wyborów oraz polityczny koniunkturalizm związany ze zmianą partii rządzącej Polską w przypadku pozostałych. Z przykrością stwierdzam, że jest to druzgocące podejście do pełnionej przez tychże radnych funkcji reprezentantów lokalnej społeczności – czytamy w liście.

Wydarzenia, w których role przewodnią odgrywali radni PiS, a które miały miejsce po końcu koalicji, rezygnujący burmistrz określa mianem „próby paraliżu pracy Urzędu Dzielnicy”. – w okresie od 11 do 17 lutego br. zaczęło dochodzić do regularnych prób paraliżu prac samego Urzędu, kiedy to bez przedstawienia w urzędzie m.st. Warszawy dokumentów świadczących o odwołaniu mnie ze stanowiska burmistrza, Pan Jan Mackiewicz – przewodniczący politycznego Stowarzyszenia Razem dla Białołęki, podając się za nowo wybranego burmistrza Białołęki, dezorganizował pracę Urzędu, m.in. próbując zajmować pomieszczenia w Urzędzie, wzywając zupełnie zaskoczoną tym faktem policję, która oczywiście nie podjęła żadnych działań – przekonuje Jaworski. Skrytykował też decyzję Wojewody o włączeniu się w spór. – Dodatkowy chaos prawny spowodowało ingerowanie w lutym br. w sposób nieuprawniony przez przedstawiciela administracji rządowej - Wojewodę Mazowieckiego w funkcjonowanie organów Dzielnicy Białołęka poprzez próbę rozstrzygania o prawidłowości wyboru przewodniczącego Rady Dzielnicy Białołęka – napisał..

Jawroski zapowiedział, że pozostanie na stanowisk do czasu wyboru nowego składu dzielnicy. Ma też nadzieję, że będzie miał jeszcze okazję działać na rzecz dzielnicy Białołęka. – Mam nadzieję, że w przyszłości będę miał przyjemność i okazję zaangażować się ponownie w służbę na rzecz mieszkańców Białołęki i Warszawy. Swoją dotychczasową pracę, której się w pełni poświęcałem, starałem się wykonywać zawsze z maksymalnym zaangażowaniem, sumiennie i rzetelnie – czytamy. Cały list można znaleźć pod tym adresem.

Jan Mackiewicz, wybrany na stanowisko burmistrza w dniu 10, a następnie 19 lutego odniósł się do listu na swoim profilu Facebookowym. W pierwszej kolejności zdemontował fakt, że stowarzyszenie Razem dla Białołęki, którym kieruje jest organizacją polityczną. Przypomniał też, że po raz pierwszy został zgłoszony jako kandydat na burmistrza jesienią 2014 roku. – 1,5 roku przed założeniem Stowarzyszenia, którego aktualnie jestem Prezesem.- pisze Mackiewicz. Podkreślił też, że został wybrany przez „demokratyczną większość” – W dniu 10 lutego, a następnie 19 lutego bieżącego roku zostałem wybrany przez demokratyczną większość w Radzie Dzielnicy na stanowisko Burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. W obydwu przypadkach byłem kandydatem zgłoszonym przez radnych niezależnych czyli niebędących członkami partii politycznych – podkreślił. Odniósł się także do zarzutu o „paraliżowanie pracy urzędu”. – W dniu 11 lutego przekazałem w obecności świadków na ręce ustępującego Zarządu Dzielnicy pismo ws przekazania gabinetu Burmistrza Dzielnicy, gabinetów Zastępców, pieczęci urzędowych, imiennych oraz dokumentacji załączając kopie stosownych Uchwał Rady Dzielnicy podjętych w dniu 10 lutego. Potwierdzenie otrzymania powyższych otrzymałem w dniu 12 lutego.  – pisze Mackiewicz. Zamieścił także skan tego potwierdzenia.

 

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl |Twitter: @AdamKielar

Zobacz także:

Nowy zarząd Białołęki

Kto jest przewodniczącym na Białołęce? Konflikt trwa

Wyjątkowe odkrycie na Białołęce - zabytkowa sztuka na Modlińskiej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...