Nowy zarząd Białołęki

Adam Kielar    2016-02-11 07:41:06

Białołęka ma nowe władze. Burmistrz Piotr Jaworski został odwołany, w jego miejsce radni powołali Jana Mackiewicza, którego zastępcami zostali Łukasz Oprawski oraz Marcin Adamkiewicz. Sesja odbyła się bez udziału radnych PO.

O konflikcie na Białołęce pisaliśmy już kilkukrotnie. Opozycyjni wobec dotychczasowych władz radni pod przewodnictwem Wiktora Klimiuka z Prawa i Sprawiedliwości zwołali na środę sesję. Jak pisała niedawno Karolina Rogaska, wojewoda Zdzisław Sipera wszczął postępowanie w sprawie nieważności uchwały rady miasta, która uznała, że Anna Majchrzak (PO) powinna pozostać na swoim stanowisku. W związku z czym uznał zmiany kadrowe dotyczące tego, kto jest obecnie przewodniczącym za wiążące. Środowa sesja się lekko opóźniła, do tego przez jej część nie było na sali światła. Na Sali nie było radnych PO oraz radnego Piotra Oracza z PiS. Mimo to, kworum zostało zachowane.

W pierwszej kolejności odwołano z komisji rewizyjnej jej  dotychczasowego przewodniczącego Pawła Tyburca (PO), którego zastąpił Piotr Gozdek (PiS). Nowym szefem komisji został Piotr Basiński (Inicjatywa Mieszkańców Białołęki).

Następnie podjęto uchwałę o odwołaniu ze stanowiska dotychczasowego burmistrza Piotra Jaworskiego. W czasie dyskusji szczególnie aktywny oraz krytyczny był radny Basiński, który określił się jako pierwszego „głównego przeciwnika burmistrza Jaworskiego”. – Nie spotkałem takiej osoby która tak jak burmistrz Jaworski przedkładałaby interes osobisty nad dobro dzielnicy. Wiele środków zostało wydanych na promocję burmistrza, szczególnie w lokalnych mediach – mówił radny IMB. Podkreślał, że „Jaworski zamiast współpracować woli pacyfikować”. Radny Wojciech Tumasz (Wspólnota Samorządowa Gospodarność) z kolei przekonywał, że w czasie, gdy burmistrzem był Jaworski rada nie miała możliwości sprawowania funkcji kontrolnej. Przewodniczący Wiktor Klimiuk dodawał, że jego poprzedniczka, Anna Majchrzak także utrudniała pracę. – Przewodnicząca Majchrzak, koleżanka partyjna burmistrza Jaworskiego, blokowała prace rady – krytykował.

Za decyzją by odwołać burmistrza opowiedziało się 13 radnych - wszyscy obecni na sali obrad. Komisja skrutacyjna miała niewielkie problemy podczas swojej pracy, gdyż nie została jej udostępniona urzędową pieczęć. Według radnego Dariusza Ostrowskiego (PiS) burmistrz Jaworski zalecił, by utrudniać prace radzie. – To nie wina urzędników, a burmistrza – przekonywał.

Radny Piotr Cieszkowski zaproponował Jana Mackiewicza, lidera stowarzyszenia Razem dla Białołęki, jako kandydata na nowego burmistrza. W swoim krótkim przemówieniu, kandydat podkreślił, że dotychczasowe funkcjonowanie władz „pozostawiało wiele do życzenia”. Mówił między innymi o koniecznych inwestycjach drogowych i rozwoju komunikacji miejskiej. Poruszył też sprawę Szpitala Północnego. – To jedna z kluczowych inwestycji na Białołęce – podkreślił. Dodał też, że urzędnicy muszą być adwokatami mieszkańców. – Urzędnicy (w tym burmistrz) są dla mieszkańców a nie odwrotnie – podkreślał. Radny Basiński chwalił kandydaturę Mackiewicza. – wielokrotnie współpracowałem z Janem Mackiewiczem i bardzo wysoko go cenię – mówił radny IMB. W głosowaniu Jan Mackiewicz uzyskał 13 głosów poparcia.

Jan Mackiewicz, fot. Facebook

Nowy Burmistrz zaproponował Łukasza Oprawskiego (związanego z PiS) oraz radnego Marcina Adamkiewicza (IMB) jako swoich zastępców.  Obydwaj kandydaci w odpowiedzi na pytania radnych oraz mieszkańców podkreślali, że podział kompetencji w zarządzie nie został jeszcze dokonany, ale jednocześnie przedstawili obszary swoich zainteresowań. – Sprawy środowiskowe, odnawialnych źródeł energii oraz wsparcie dla lokalnych start-upów to będą moje priorytety – zapewniał Oprawski. Adamkiewicz z kolei zamierza zajmować się między innymi sprawami mieszkaniowymi. – Sprawy lokalowe oraz sport moimi priorytetami – zapowiedział dodając, że chce by to był zarząd mieszkańców, a nie deweloperów. Obydwaj również uzyskali poparcie radnych (Adamkiewicz nie głosował w swojej sprawie) i obejmą funkcje wiceburmistrzów dzielnicy Białołęka. Wybór nowych władz dzielnicy skomentował radny Tumasz. – Jesteśmy świadkami powrotu prawdziwej samorządności – po raz pierwszy od 2006 roku większość zarządu jest spoza partii politycznych – podkreślił.

Łukasz Oprawski, fot. Polityka Warszawska

Marcin Adamkiewicz, fot. Polityka Warszawska

Na koniec przewodniczący Klimiuk złożył dwa wnioski: o odwołanie radnej Magdaleny Roguskiej z funkcji wiceprzewodniczącej oraz siebie z funkcji przewodniczącego.– Mogę się oddać do dyspozycji radnych, by w obecności całej rady jeszcze raz tę kwestię przegłosować – mówił

Zobacz także:

Kto jest przewodniczącym na Białołęce? Konflikt trwa

Anna Majchrzak (PO): Nie wolno niszczyć ludzi dla zabawy bądź władzy | FELIETON

Wiktor Klimiuk (PiS): Demokracja zagrożona na Białołęce

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...