Kto jest przewodniczącym na Białołęce? Konflikt trwa

Polityka Warszawska    2016-02-05 15:54:31

Na Białołęce trwa spór o to kto jest przewodniczącym rady dzielnicy. Rządząca PO twierdzi, że Anna Majchrzak, opierając się na decyzji Rady Warszawy w tej sprawie. Opozycja widzi w tej roli Wiktora Klimiuka i przytacza pismo wojewody, który wybór nowego przewodniczącego uznał za zgodny z prawem.

Konflikt na Białołęce rozpoczął się kiedy PO straciła większość, koalicjantem PO przestało być dwóch radnych z Wspólnoty Samorządowej Gospodarność. Poza tym szeregi partii rządzącej w tej dzielnicy opuściło trzech radnych - Marcin Korowaj, Joanna Rabiczko i Ewa Gajewska. To właśnie oni stworzyli wspólnie z WSG nową formację - Klub Radnych Niezależnych Dzielnicy Białołęka.

Powyższe kluby wspólnie z radnymi PiSu od kilku miesięcy walczą o odwołanie przewodniczącej rady - Anny Majchrzak. Na początku października zaszłego roku odbyła się sesja rady na której teoretycznie ją odwołano i wybrano nowego przewodniczącego - Wiktora Klimiuka. Niedługo po owej sesji Anna Majchrzak wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że „spotkanie radnych nie było sesją z mocy prawa”. W rozmowie z nami potwierdzała, że odwołana się nie czuje. Dodatkowo decyzję o odwołaniu Majchrzak zablokował wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Opozycyjni radni ze sprawą udali się do wojewody, którym jest obecnie Zdzisław Sipiera. Wszczął on postępowanie w sprawie nieważności uchwały rady miasta, która uznała, że Anna Majchrzak powinna pozostać na swoim stanowisku. W związku z czym uznał zmiany kadrowe dotyczące tego, kto jest obecnie przewodniczącym za wiążące. Teoretycznie można by to uznać za koniec sprawy, jednak burmistrz Piotr Jaworski nie chciał przekazać nowemu przewodniczącemu pieczątki, wzoru dokumentów i klucza do jego pokoju.

Burmistrz jako uzasadnienie swojej decyzji przedstawił pismo profesora Adama Jaroszyńskiego, pełniącego funkcje doradcze dla Ratusza. Czytamy w nim: " Z treści uchwał Rady m. st. Warszawy z dnia 14 stycznia 2016 r., objętych postępowaniem nadzorczym prowadzonym przez Wojewodę Mazowieckiego, wynika, że weszły one w życie z dniem podjęcia. Z tym dniem zostały zatem wyeliminowane z obrotu prawnego stosowne uchwały Rady Dzielnicy Białołęka. W konsekwencji, radna Anna Majchrzak nadal pełni funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy Białołęka. Natomiast wstrzymanie wykonania uchwał Rady m. st. Warszawy przez Wojewodę Mazowieckiego nie wywołuje skutków prawnych, ponieważ w tej sytuacji jest bezprzedmiotowe, chyba że wstrzymanie wykonania uchwał nastąpiło w dniu 14 stycznia."

– To absurdalna sytuacja. Pismo przedstawione przez burmistrza uznaję za opinię prywatną. Nie może być ona nadrzędna w stosunku do decyzji wojewody. – mówi Wiktor Klimiuk i objaśniaja dalsze plany opozycji. – Mamy zamiar zwołać sesję na której to, mam nadzieję, obecny burmistrz przekaże mi w końcu odpowiednie dokumenty. Nie ukrywam też, że będziemy dążyć do odwołania obecnego zarządu dzielnicy, który nie sprawdza się w swojej roli. Jeżeli Piotr Jaworski dalej będzie odmawiał przekazania mi funkcji przewodniczącego, to będzie to już sprawa dla policji i prokuratury.

Anna Majchrzak uważa z kolei, że pismo wojewody to sprawa między nim a Radą Miasta. – Wojewoda odniósł się do decyzji Rady Miasta, a nie rady dzielnicy, nie jest to więc pismo skierowana bezpośrednio do nas. Nie czuję sie kompetentna na tyle by je jakoś szerzej komentować. Poza tym dopiero zaczął on proces weryfikacji, sama z niecierpliwością czekam na jej wynik, bo w obecnych warunkach ciężko się pracuje. Robimy jednak co możemy by do czasu wyjaśnienia sprawy mieszkańcy dzielnicy nie odczuli tego zamieszania, realizujemy nasze obowiązki i zadania. – tłumaczy Majchrzak.

Sytuacja na Białołęce pozostaje więc ciągle nieklarowna. Prawdopodobnie najbliższe tygodnie przyniosą rozwiązanie, a warszawiacy dowiedzą się kto formalnie jest przewodniczącym.

 

Autorka: Karolina Rogaska | krogaska@politykawarszawska.pl

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...