Czarne chmury nad "zielonymi płucami" Białołęki

Karolina Wiśniewska    2015-12-01 16:37:46

Deklarowano współpracę z samorządem, większy udział mieszkańców i porozumienie mające na celu uchronić choć część terenów nad Kanałem Żerańskim. Z drugiej strony, podjęto decyzję, na mocy której samorząd zostaje odsunięty od faktycznej realizacji inwestycji. Czy na nowych warunkach uda się uratować „zielone płuca” dzielnicy?

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że konsultacje dotyczące budowy gazociągu w końcu zaczynają zmierzać w dobrym kierunku. We wtorek 24 listopada odbyło się spotkanie mieszkańców i przedstawicieli samorządu z inwestorem. Zdecydowano o powołaniu specjalnej rady, która miała wypracować wspólne stanowisko w tej kwestii. Po kilku dniach okazało się jednak, że spółki odpowiadające za inwestycję postanowiły zmienić formalno-prawne środki jej realizacji i realizować ją w oparciu o specustawę. W praktyce oznacza to, że zgoda dzielnicowego samorządu nie będzie już do niczego potrzebna na żadnym etapie procedowania, również w kwestiach najbardziej kontrowersyjnych, dotyczących wycinki drzew. Sprawy te będą uzgadniane wyłącznie z rządowym wojewodą. „...jako zainteresowani mieszkańcy i samorząd Białołęki czujemy się oszukani i zlekceważeni” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez zarząd dzielnicy oraz członków Rady Konsultacyjnej, która właśnie jest tworzona.

W stanowisku opublikowanym przez drugą stronę, PGNiG informuje, że zaistniałe zmiany wynikają wprost ze zmiany postanowień prawnych w zakresie określonym w specustawie. Z drugiej strony inwestor zapewnia, że roszady te nie wpłyną na jakość ustalonych w ostatni wtorek punktów. „...podtrzymujemy pełną gotowość do współpracy z tworzoną Radą Konsultacyjną – złożoną z mieszkańców Białołęki, w zakresie zagospodarowania terenu po zakończeniu inwestycji” – czytamy w oświadczeniu.

Mieszkańcy mają do tychże deklaracji podejście – delikatnie mówiąc – sceptyczne. – Biorąc pod uwagę jego dotychczasowe działania, wygląda to na wyłącznie PR-owe zagranie – przekonuje Mateusz Senko, inicjator akcji "Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim", który informuje też, że na ostatnim wtorkowym spotkaniu obie spółki doskonale wiedziały o swoich planach (włączeniu specustawy, odsunięciu samorządu). Inwestor już 9 listopada (!) wycofał wniosek o pozwolenie na budowę, bo zamierzał przeprowadzić zmiany. Nikogo o niczym nie poinformowano. To znacząco nadszarpnęło i tak niezbyt duże zaufanie mieszkańców. Zwłaszcza, że konflikt jest sprawą bardzo delikatną. Drzewa i tereny zielone są dla lokalnej społeczności niezwykle ważne. Nie wiadomo dokładnie, jak duża część z nich pójdzie pod topór. Wiosną mówiło się, że będzie to około 1400 drzew, a to przecież nie wszystko. Budowa gazociągu niesie za sobą także wiele innych pytań, wątpliwości i obaw. W związku z czym prawidłowa komunikacja na linii mieszkańcy-samorząd-inwestor wydaje się niezbędna, a takiej póki co trudno szukać.

– Przyznam, że chciałem wreszcie opisać jakiś pozytywny aspekt sprawy, jakim jest powstanie Rady Konsultacyjnej, mającej za zadanie partycypowanie mieszkańców w procesie realizacji tej inwestycji. Niestety życie, a konkretnie PGNiG Termika i Gaz-System, napisało własny scenariusz – komentuje wspomniany już Mateusz Senko. Jeszcze dalej w tych ocenach idą przedstawiciele warszawskich Zielonych. – Niszczenie demokracji zaczyna się od miejsca zamieszkania – przekonuje wprost Marek Matczak. – Dzisiaj wszyscy jesteśmy zaniepokojeni naciąganiem prawa i Konstytucji oraz zmianami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – już wiele środowisk manifestuje swój sprzeciw, a kto stanie w obronie lokalnej społeczności na Białołęce, której zabiera się podstawowe prawa demokratyczne wprowadzając specustawę? – pyta przedstawiciel Zielonych.

Lokalna społeczność z pewnością będzie interweniować dalej. Pytanie, na ile ich głos będzie słyszalny. „Mimo wszystko mamy nadzieję, że deklaracja o chęci współpracy z Radą oraz samorządem, która została złożona przez inwestora podczas spotkania 24 listopada nie była tylko pustą zapowiedzią” – podsumowują w swoim oświadczeniu przedstawiciele zarządu i rady. 

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE GAZOCIĄGU WZDŁUŻ KANAŁU ŻERAŃSKIEGO - Zarząd Dzielnicy i członkowie Rady Konsultacyjnej

Oświadczenie w sprawie zmiany trybu realizacji gazociągu - PGNiG Termika

 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawski smog atakuje

DWA BRZEGI: Mieszkańcy Warszawy powinni kontrolować wycinkę drzew? | Izabela Zygmunt (Zieloni) vs. Aleksadra Gajewska (PO)

Zdjęcia nadesłał Mateusz Senko

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...