Wiktor Klimiuk (PiS): Demokracja zagrożona na Białołęce

Polityka Warszawska    2015-11-23 20:13:21

Na środowej sesji Rady Dzielnicy Białołęka rozwiane zostały nadzieje na to, że wznowione zostaną jej prace. Okazało się, że przewodnicząca Anna Majchrzak (a raczej p. o. przewodniczącej, bo kwestia ważności jej odwołania od prawie dwóch miesięcy jest wstrzymywana przez Hannę Gronkiewicz-Waltz) nie jest zainteresowana merytorycznymi pracami rady, o ile wiąże się z ryzykiem utraty władzy przez obecnie rządzącą ekipę.

Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której w Sejmie od partii rządzącej odchodzi grupa posłów, co sprawia, że dotychczas rządząca koalicja traci władzę. Cała opozycja dochodzi do porozumienia i chce zmienić marszałka Sejmu oraz rząd. Marszałek przerywa jednak obrady parlamentu i wznawia je po dwóch miesiącach, po czym oznajmia, że nie zgadza się na wprowadzenie do porządku obrad wniosku o odwołanie marszałka ani rządu i przechodzi do dyskusji nad innymi ustawami. Nie pozwala również dojść opozycji do głosu, twierdząc, że tylko on decyduje o tym, kto kiedy może mówić, po czym zamyka posiedzenie sejmu. Trudno sobie to wyobrazić, prawda? A jednak, dokładnie taka sytuacja miała miejsce na Białołęce. Zamiast rządu trzeba tylko podstawić burmistrza, a za marszałka Sejmu, przewodniczącą Rady.

Na Białołęce, po dwóch miesiącach przerwy, przewodnicząca wznowiła przerwaną sesję, po czym opozycja zgłosiła wniosek o zmianę porządku obrad poprzez dodanie punktu o odwołanie burmistrza. Przewodnicząca, nie podając żadnej podstawy prawnej, nie pozwoliła na głosowanie w sprawie wniosku. Pracujący w urzędzie, radca prawny przedstawił wprawdzie opinię na poparcie tej tezy, ale po pierwsze dotyczyła ona jedynie możliwości stwierdzenia nieważności uchwał przez Radę Warszawy (a nie zablokowania przez przewodniczącą głosowania nad wnioskiem), a po drugie odnosiła się ona do samorządu gminy, a nie dzielnicy, która jest jednostką pomocniczą. Zgodnie z ustawą warszawską przepisy ustawy o samorządzie gminnym stosuje się odpowiednio tylko w zakresie statusu i uprawnień radnych, a nie sposobu procedowania Rady Dzielnicy, która jest przecież osobnym organem. Oznacza to, że przedstawiona opinia nie miała żadnego związku z zaistniałą sytuacją.

Po przedstawieniu opinii przewodnicząca autorytarnie nie pozwoliła dojść do głosu żadnemu z radnych i zamknęła sesję. Wobec tak jawnego złamania standardów demokratycznych, radni opozycji (stanowiący zdecydowaną większość) nie widzieli możliwości procedowania spraw merytorycznych przy tym przewodnictwie. Dzielnicę reprezentują obecnie przewodnicząca Anna Majchrzak oraz zarząd, którzy utracili społeczny mandat do sprawowania władzy.

W związku z tym, że wszystkie sesje są obecnie zamknięte (do tej pory przerwa w obradach była dla przewodniczącej pretekstem dla paraliżowania prac Rady) nie ma już żadnych powodów, aby nie przeprowadzić sesji nadzwyczajnej ws. odwołania przewodniczącej. Odpowiedni wniosek został już złożony. Mam nadzieję, że kpiny z demokracji uprawione przez rządzących Białołęką ulegną zakończeniu już w tym tygodniu.

Wiktor Klimiuk, Przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Dzielnicy Białołęka

Wiktor Klimiuk - adwokat, doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat angażuje się w społeczne działania, udziela bezpłatnych porad prawnych oraz angażuje się w działalność stowarzyszeń i organizacji non profit. Specjalista od prawa mieszkaniowego i podatkowego. Współautor projektów uchwał i ustaw zgłaszanych przez organizacje pozarządowe. Twórca programu Konsultacji Obywatelskich PiS w Warszawie.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...