Białołęka wciąż bez sesji. Radni Gospodarności oficjalnie odchodzą z koalicji z PO

Karolina Wiśniewska    2015-11-03 08:11:15

"Nie mieliśmy możliwości rozmowy na temat zgłaszanych przez nas postulatów, a nasz wpływ na zarządzanie dzielnicą był znikomy" – informują białołęccy radni Wspólnoty Samorządowej Gospodarność, którzy odchodzą z koalicji z Platformą Obywatelską. Ta przekonuje z kolei, że bardziej niż o współpracę, chodzi o obiecane stanowisko burmistrza.

Radni Wspólnoty Samorządowej Gospodarność postanowili wycofać się z koalicji programowej z Platformą Obywatelską i wraz z przedstawicielami Inicjatywy Mieszkańców Białołęki oraz trójką radnych, którzy opuścili PO (Marcin Korowaj, Joanna Rabiczko i Ewa Gajewska) tworzą Klub Radnych Niezależnych. Rozpad ten nastąpił w zasadzie już pod koniec września, kiedy to opozycja złożyła wniosek o odwołanie przewodniczącej rady Anny Majchrzak. Nowa większość przypieczętowała swoje porozumienie 6 września, odsuwając Annę Majchrzak ze stanowiska i powołując na nie Wiktora Klimiuka z PiS (posiedzenie odbyło się bez udziału PO i w sprawie tego czy było zasadne, czy też nie do dziś trwa spór).

PO nie wywiązała się z porozumienia”

Pod koniec października radni Gospodarności wydali specjalne oświadczenie, w którym poinformowali, iż głównym powodem zerwania koalicji z Platformą jest ich ciągłe marginalizowanie przez partię rządzącą i niewywiązywanie się z zawartego porozumienia. Radni Filip Pelc i Wojciech Tumasz przekonywali, że nie mieli możliwości dyskusji na temat postulatów jakie zgłaszali, a ich wpływ na zarządzanie dzielnicą był praktycznie żaden. O jakie postulaty dokładnie chodzi? – W porozumieniu programowych ustaliliśmy, że wspólnie będziemy spotykać się na klubie i podejmować decyzje dotyczące dzielnicy. Takich spotkań nie było, PO ciągle uznawała, że nie ma do nas zaufania i wszystkie decyzje podejmowała w stu procentach samodzielnie – precyzuje w rozmowie z „Polityką Warszawską” radny Filip Pelc. – W końcu miarka się przebrała. Postanowiliśmy odstąpić od koalicji i wstąpić do Klubu Radnych Niezależnych – dodaje.

Burmistrz Tumasz?

Kolejnym powodem, o którym w oświadczeniu już nie przeczytamy jest propozycja przejęcia stanowiska burmistrza, które ma trafić właśnie do przedstawicieli Gospodarności. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na tę chwilę jest radny Wojciech Tumasz. – Moja kandydatura to jedna z opcji, ale nie mamy jeszcze sprecyzowanego stanowiska – mówi w rozmowie z nami sam radny Tumasz.

Co na to Platforma Obywatelska? – Cały czas prowadzimy rozmowy z przedstawicielami różnych ugrupowań i staramy się utrzymać większość – informuje Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO w Radzie Warszawy. – Rozmowy toczą się z przedstawicielami praktycznie wszystkich ugrupowań z wyjątkiem trójki naszych byłych radnych, którzy odeszli z Platformy – dodaje. Platforma jest w stanie pójść na pewne ustępstwa, ale stanowiska burmistrza dzielnicy na pewno nie odda.

Radny Tumasz potwierdza, że pertraktacje trwają, ale nic z nich nie wynika i nie wyniknie. – PO jedynie utwierdzi się, że straciła większość na Białołęce – dodaje.

Radni potencjalnej nowej koalicji rządzącej są bardzo ostrożni w stawianiu prognoz i mówieniu o personaliach. Wiedzą, że póki polityczna piłka w grze, jeszcze dużo może się wydarzyć. Wszyscy czekają też na wznowienie sesji przez przewodniczącą Annę Majchrzak.

Kiedy wznowienie obrad?

Przypomnijmy, ostatnie posiedzenie miało miejsce 22 września. Nadzwyczajna sesja zwołana na wniosek opozycji w celu uzyskania informacji na temat stanu placówek oświatowych na terenie dzielnicy została przerwana przez radną Majchrzak i do dziś nie jest wznawiania. – Wciąż nie mamy żadnej informacji, kiedy odbędzie się następne posiedzenie – mówią radni Gospodarności. Zwracają też uwagę na kwestie budżetu. – Termin w którym musimy zaopiniować załącznik budżetowy mija 9 listopada. Przewodniczącej zostało mało czasu. Przez obstrukcję, którą prowadzi uniemożliwia radnym wypowiedzenie się na ten temat – tłumaczy w rozmowie z „Polityką Warszawską” Wojciech Tumasz.

Dlaczego przez półtora miesiąca sesja się nie odbyła? – Wszystkie powody zostały podane w moim oświadczeniu. Od tej pory nic się nie zmieniło – mówi nam przewodnicząca Majchrzak i zapewnia, że lada dzień sesja będzie wznowiona. – Nie mogę podać jeszcze dokładnego terminu, ale naprawdę wznowię to posiedzenie już niebawem – przekonuje. Radna zaprzecza też częstym zarzutom ze strony dotychczasowej opozycji, jakoby utrudniała prawidłowe funkcjonowanie dzielnicy. Zapewnia, że przez cały ten czas wszystkie komisje odbywają się normalnie, podejmowane były uchwały w sprawach związanych z polityką społeczną czy drogami na Białołęce. – Pamiętam też, że rada powinna w najbliższym czasie zaopiniować załącznik budżetowy dotyczący naszej dzielnicy i zapewniam, że niebawem to zrobimy – tłumaczy.

O oświadczeniu wydanym przez przedstawicieli Wspólnoty Samorządowej Gospodarność dowiaduje się od nas i nie kryje zaskoczenia bo – jak twierdzi – radni nie zgłaszali problemów dotyczących ich wzajemnej współpracy. – W stosunku do mnie nie było żadnych sygnałów. Nikt nie przyszedł i nie powiedział: „Mamy problem, chcemy coś ustalić, rozwiązać...”. Kiedy wybrano mnie na przewodniczącą rady podkreślałam, że jestem otwarta na współpracę ze wszystkimi, bez względu na ugrupowanie. Wielu radnych przychodziło i zgłaszało swoje postulaty, lecz nie byli to radni Gospodarności – tłumaczy Anna Majchrzak.

Na pytanie, do kogo skierowane było oświadczenie Gospodarności, radny Filip Pelc odpowiada krótko: „Była to informacja przeznaczona dla mieszkańców”.

Treść całego oświadczenia:

Szanowni Mieszkańcy,

jako radni wybrani z list Wspólnoty Samorządowej Gospodarność chcemy poinformować, że nie jesteśmy już związani umową koalicyjną z Platformą Obywatelską.

Po zeszłorocznych wyborach samorządowych podpisaliśmy porozumienie programowe z przedstawicielami PO, licząc na to, że wspólnie będziemy dążyć do realizacji inwestycji potrzebnych do rozwoju dzielnicy. Zawarliśmy umowę, mając nadzieję na to, że będziemy wspólnie dążyć do rozwiązania problemów, z którymi każdego dnia borykają się mieszkańcy Białołęki.

Niestety nasze porozumienie programowe nie było realizowane. Z przykrością musieliśmy stwierdzić, że nie mieliśmy możliwości rozmowy na temat zgłaszanych przez nas postulatów, a nasz wpływ na zarządzanie dzielnicą był znikomy. W związku z tym, że nasza współpraca nie przebiegała tak, jak powinna, stało się jasne, że dalsze trwanie naszej koalicji nie ma sensu.

Jednocześnie informujemy, że wstąpiliśmy do Klubu Radnych Niezależnych i w jego ramach będziemy działać na rzecz mieszkańców. Zachęcamy do współpracy i zgłaszania nam lokalnych problemów.”

Oświadczenie podpisali: Filip Pelc i Wojciech Tumasz

 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Radni z Białołęki apelują: Pozwólcie nam działać!

Anna Majchrzak: "Nie czuję się odwołana." Czy Białołęka powtórzy casus Bemowa?

Rada bez PO, ale z kworum. Przewodnicząca Majchrzak odwołana

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...