Łukasz Ciołko: Kultura świadczy o tożsamości | WYWIAD + KONKURS

Polityka Warszawska    2015-10-31 08:14:16

Wiceburmistrz Ursynowa, Łukasz Ciołko, zajmuje się przed wszystkim rozwojem kulturalnym dzielnicy. Polityce Warszawskiej opowiada o najbliższych planach, znaczeniu kultury w samorozwoju jednostek, a także tłumaczy, dlaczego łatka "sypialni Warszawy" odkleja się od Ursynowa. Rozmowa o kulturze, to dobry pretekst by ją promować - z tego powodu wspólnie z Urzędem Dzielnicy Ursynów przygotowaliśmy konkurs.

Karolina Rogaska: Kiedy zajrzy się do ursynowskiego kalendarium na stronie urzędu, widać, że dużo się dzieje. Rzeczywiście istnieje tak wielki popyt na wydarzenia kulturalne?

Łukasz Ciołko: Ursynów jest dzielnicą, w której, jeśli liczyć także osoby niezameldowane, mieszka około 200 tyś. ludzi, to jak w mieście średniej wielkości. Ursynów, to nasza mała ojczyzna", dlatego im lepiej się tu mieszka, tym ludzie bardziej się z nią identyfikują. A dostęp do kultury, i to nieodpłatnej, z pewnością zwiększa komfort życia. Mieszkańcy  Ursynowa rzeczywiście bardzo chętnie korzystają z naszych propozycji programowych. Wiele z tego, co robimy jest skierowane do osób starszych, którym sytuacja ekonomiczna nie pozwala na korzystanie z odpłatnej rozrywki czy kultury. Organizujemy eventy mniej kosztowne, ale za to częściej, tak by mogło w nich uczestniczyć jak najwięcej zainteresowanych. Oczywiście, jest też mnóstwo imprez plenerowych, na których ograniczenia lokalowe nie istnieją i wtedy cieszymy się wielotysięczną widownią tak jak np. podczas trzech koncertów Muzycznego Lata na Ursynowie.

Jaka część budżetu jest przeznaczana na wydatki związane z kulturą?

3 mln zł w stosunku do 350 mln całego budżetu.  Ale trzeba też pamiętać, że kultura to także Biblioteka Publiczna, na którą przeznaczamy ponad 6 mln zł rocznie.

Skoro jest takie zainteresowanie wydarzeniami kulturalnymi, czemu wydawany jest na nie tak nikły procent budżetu?

Budżet jest tak skonstruowany, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców. 2/3 środków budżetowych przeznaczanych jest na oświatę. Pozostała część funduszy idzie na inwestycje,  utrzymywanie terenów zielonych, renowację dróg, mieszkania komunalne, opiekę społeczną, sport itd. Co do kwoty przeznaczonej na kulturę, to może nie robi ona dużego wrażenia, ale przede wszystkim każdą złotówkę wydajemy bardzo rozsądnie i efektywnie. Stawiamy na edukację kulturalną, pielęgnowanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz upowszechniamy kulturę wysoką produkując nieodpłatne wydarzenia. Świadomi własnych ograniczeń budżetowych staramy się zachęcać mieszkańców do korzystania z oferty kulturalnej dostępnej w całej Warszawie.

Dostaje Pan jakiś feedback od mieszkańców dotyczący tych wydarzeń?

Oceny są pozytywne, a najlepszą wizytówką jest to, że chętnych do udziału w produkowanych przez nas wydarzeniach jest więcej niż miejsc. Jeśli nie prowadzimy dystrybucji internetowej, to tworzą się długie kolejki po odbiór kart wstępu. Podobnie jest w spółdzielczych domach kultury, z którymi współpracujemy. Cieszy mnie to, że trafiamy w gusta naszych mieszkańców, jak również to, że potrafimy ich pozytywnie zaskoczyć. Wielkim sukcesem okazał się tegoroczny „Tydzień Włoski”, podczas którego zaprosiliśmy ursynowian na cykl włoskiego kina, koncerty włoskiej muzyki oraz piknik rodzinny z włoskimi tańcami, muzyką i gotowaniem na żywo a wszystko w doborowym towarzystwie rodowitych Włochów.

Staramy się zachowywać wysoki poziom oraz docierać do różnych grup wiekowych. Pojawiają się natomiast głosy, abyśmy organizowali jeszcze więcej wydarzeń dla młodych. Dlatego późną jesienią przygotowaliśmy ofensywę kulturalną także dla tej grupy wiekowej. Koncert hip – hopowy w Arenie Ursynów z udziałem m.in. O.S.T.R oraz Tede a także kilka koncertów w Multikinie, gdzie zaprezentuje się m.in. Gaba Kulka czy muzycy jazzowi z Loud Jazz Band.

Ostatnio staraliście się je poszerzyć wydarzeniem Video Arena Ursynów. Udało się?

Zrobiliśmy coś, czego jeszcze nie było, współorganizowaliśmy konferencję, której gośćmi byli giganci polskiego internetu. Młodzi youtuberzy, poza słuchaniem inspirujących wykładów, mogli w kuluarach porozmawiać z m.in. Sylwesterem Wardęgą, Włodkiem Markiewiczem, Gimperem czy Rezigiuszem. To było rozwijające doświadczenie. Tego typu przedsięwzięcia promują Ursynów i Warszawę jako miejsce przyjazne do tworzenia i rozwijania talentów. Na konferencji, w której uczestniczyło prawie 900 osób aż 150 mieszkańców Ursynowa. Widać więc, jak kreatywni ludzie mieszkają w naszej dzielnicy.

Można więc powiedzieć, że łatka "sypialni Warszawy" powoli odkleja się od Ursynowa?

Myślę, że tak. Ale dla nas najważniejszy jest głos mieszkańców, którzy wiedzą, że mają tu wszystko czego potrzeba do życia. Ursynów jest bardzo młodą dzielnicą, w przyszłym roku będzie obchodził swoje 40-te urodziny. Tożsamość naszej dzielnicy jeszcze się kształtuje. Cieszymy ze skojarzeń z serialem Alternatywy 4 czy filmami Barei. Dumnie przypominamy też naszego patrona, czyli Juliana Ursyna Niemcewicza, który w XIX  wieku nabył posiadłość o wdzięcznej nazwie Rozkosz, a następnie od swego imienia nazwał ją Ursinów. I stąd wzięła się współczesna nazwa Ursynów.  Ale Ursynów to przede wszystkim wspaniali mieszkańcy, którzy nadają charakter ten dzielnicy oraz bogata infrastruktura i mnóstwo zieleni.

Nawiązując do Jana Ursyna Niemcewicza. Wyczytałam, że zajmuje się Pan biblioteką publiczną jego imienia. Na czym to zajmowanie się polega?

To kwestia nadzoru, który sprowadza się głównie do przekazywania funduszy i rozliczania. Biblioteka sama w sobie jest jednostką samodzielną. Warto podkreślić, że ma jeden z  najbogatszych  księgozbiórów w Warszawie, a czytelnictwo na Ursynowie stale rośnie, szczególnie wśród najmłodszych. Dodatkowo Ursynoteka prowadzi bogatą działalność kulturalną, organizuje spotkania z pisarzami oraz wydaje dzieła naszego patrona Juliana Ursyna Niemcewicza, ostatnio „Rzecz o życiu i sprawach generała Jerzego Waszyngtona”, czyli pierwszą europejska biografię bohatera Stanów Zjednoczonych, którego Niemcewicz znał osobiście.

Dlaczego według Pana kultura jest tak ważna dla rozwoju dzielnicy?

Kultura to jeden z elementów, który świadczy o tożsamości. My staramy się pokazywać, jak kształtowała się historia dzielnicy, pokazywać bohaterów, by młodzież przejmowała ich wartości. Poza tym kultura wzbogaca człowieka. Andrzej Seweryn w trakcie inauguracji roku kulturalnego na Urysnowie niemalże wykrzyczał hasło: "Kultura, głupcze, kultura!". Myślę, że ta lapidarna wypowiedź wspaniale podkreśla wymiar kultury. Wcale nie musimy tłumaczyć dlaczego kultura jest nam potrzebna, po prostu dla naszego dobra i rozwoju duchowego powinniśmy z nią obcować.

Jakby Pan przekonał kogoś, kto jest zupełnie na bakier z kulturą, do tego, że warto poświęcać jej czas?

Nie ma na to prostej recepty. Jeśli ktoś w ogóle się nią nie interesuje, to polecałbym zacząć od internetu i YouTuba, tam można w atrakcyjny sposób można obcować z kulturą. Treści są zazwyczaj przekazywane z przymrużeniem oka.  Warto zacząć od takiej lżejszej formy. Najlepiej jednak jest po prostu przyjść na jakieś kulturalne wydarzenie, koncert czy spektakl. Czasem odbiorcą kultury zostaje się też trochę mimowolnie. Tak było w przypadku naszych koncertów odbywających się w ramach Muzycznego Lata. Przygotowaliśmy około 1000 miejsc siedzących. Drugie tyle osób stało dookoła, bo muzyka wywabiła ich z domów lub przechodzili obok i gdy się zatrzymali, ciężko było się ruszyć dalej.  

Kiedy trafił Pan do Urzędu, od razu wiedział, że chce się zajmować kulturą czy to funkcja "z przydziału"?

Zarząd jest 5 osobowy, więc podział odpowiedzialności za poszczególne obszary jest zawsze formą konsensusu. Bardzo się cieszę z tego, że odpowiadam m.in. za kulturę. Debiutuję w pracy samorządowej, więc posiadam świeże spojrzenie, co mam nadzieję już teraz przekłada się na kształt naszej oferty kulturalnej. A to dopiero początek zmian, bo przed nami budowa samorządowych domów kultury. Szczególnie cieszy, że już niebawem powstanie  Ursynowskie Centrum Kultury. To inwestycja wyczekiwana od kilkudziesięciu lat! Ale wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku rozpoczniemy budowę - Zarząd Ursynowa wystąpił z wnioskiem o wpisanie tej inwestycji, której koszt sięgnie kwoty 25 mln zł, do Wieloletniej Prognozy Finansowej Warszawy, a władze miasta są nam przychylne.

Choć trudno w to uwierzyć Ursynów jest jedyną dzielnicą w Warszawie, która w tej chwili nie posiada ani jednego domu kultury. A mimo to dzięki świetnej współpracy z placówkami spółdzielczymi, parafiami, Multikinem czy Areną Ursynów  produkujemy bardzo ciekawe i zróżnicowane wydarzenia kulturalne. Tak więc może być tylko lepiej.   

 

 

*** KONKURS ***

 

9 listopada w ursynowskim Multikinie odbędzie się koncert zespołu LOUD JAZZ BAND. Grupa ma promować w Polsce jubileuszowy album DVD „From the distance. Live in Warsaw” , przygotowany z okazji 25-lecia istnienia. Gościem specjalnym koncertu będzie Paweł Kaczmarczyk, uznany za objawienie polskiego i europejskiego rynku muzycznego. To prawdziwa gratka dla koneserów muzyki!

W związku z tym, wspólnie z Urzędem Dzielnicy Ursynów pragniemy rozdać 8 podwójnych wejściówek na koncert. Wystarczy, że do 3 listopada prześlą Państwo maila z odpowiedzią, dlaczego to właśnie do Was mają powędrować nasze bilety. Na odpowiedzi czekamy pod adresem: kontakt@politykawarszawska.pl. Wygranych poinformujemy o sposobie odebrania biletów w wiadomości zwrotnej.

 

Więcej o samym koncercie dowiedzą się Państwo na stronie wydarzenia na facebooku.

 

AUTORKA: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: Aleksandra Łach

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...