Radni z Białołęki apelują: Pozwólcie nam działać!

Polityka Warszawska    2015-10-14 16:54:59

Klub Radnych Niezależnych Dzielnicy Białołęka niepokoi się decyzją wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka wstrzymującego uchwałę dotyczącą odwołania przewodniczącej Rady Dzielnicy, Anny Majchrzak. Uważają, że to "cios dla demokracji". Pragną rozmowy z Hanną Gronkiewicz-Waltz, szukają poparcia dla swojej decyzji i jednocześnie chcą, by odwołany został obecny Zarząd Dzielnicy.

22 września radni z Białołęki mieli dyskutować przede wszystkim o przepełnionych szkołach, atmosferę rozgrzał jednak wniosek opozycji o odwołanie przewodniczącej rady Anny Majchrzak. Główna zainteresowana nie kryła zaskoczenia całą sytuacją, zadecydowała wtedy o przerwaniu sesji, podkreślając, że radni zostaną wcześniej poinformowani o jej kontynuacji. Zarządzona 22 września przerwa trwa do dzień. W międzyczasie, 6 października, odbyło się jednak oficjalne spotkanie radnych, na którym odwołali oni przewodniczącą z jej stanowiska. "Za" opowiedziały się wszystkie obecne osoby, radni z PO nie stawili się na obradach.

Anna Majchrzak tłumaczyła potem, że nie czuje się odwołana, bo "spotkanie radnych nie było sesją z mocy prawa". Przewodnicząca podkreślała, że skoro nie została zakończona poprzednia sesja, nie mogła odbyć się kolejna. W przeddzień sesji, na której teoretycznie straciła stanowisko pisała: "Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustroju m.st. Warszawy, dopóki nie zostanie wyczerpany porządek obrad poprzedniej sesji, nie może odbyć się kolejna. Sesja z dnia 22 września 2015 r. zgodnie z prawem nie została zakończona". Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, w imieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, 9 października wstrzymał wykonanie uchwały o odwołaniu Anny Majchrzak.

Klub Radnych Niezależnych, uważa, że to zła decyzja. Poprosili o przygotowanie opinii prawnej adwokata Marcina Wawrzyniaka, który orzekł, że rada może obradować na kolejnych sesjach pomimo przerwania poprzedniej. W swojej opinii podkreśla on, że brak możliwości odbywania sesji rady w okresie przerwy mógłby się stać podstawą "bezprawnych nadużyć przewodniczącego Rady (...). Mogłoby to w szczególności prowadzić do pozbawienia Rady możliwości procedowania w sprawach bieżących i pilnych, w tym również dotyczących bezpośrednio osoby przewodniczącego."

Wedle tej ekspertyzy, odwołanie Anny Majchrzak i ustanowienie nowego przewodniczącego w osobie Wiktora Klimiuka (PiS) ma oparcie w prawie. Sprawa przewodniczącej rady to jednak tylko pierwszy krok, prowadzący docelowo do zmiany Zarządu dzielnicy. W związku z tym, Klub Radnych Niezależnych Dzielnicy Białołęka wystosował do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pismo, w którym wymienia powody, dlacego burmistrz miałby zostać odwołany. Wyjaśnia też, że nie chce awantury, a tylko umożliwienia legalnego działania i procedowania dalszych sesji dzielnicy.

Przed złożeniem pisma w ręce pani prezydent niezależni radni spotkali się z dziennikarzami nakreślając sytuację na Białołęce. – Obserwujemy chaotyczne zabudowywanie pól białołęckich, duże osiedla graniczą z domami jednorodzinnymi, co prowadzi do animozji wśród mieszkańców. To skutkuje także tym, że ludzie nie mają często wody w kranach. Magistrale wodociągowe nie są przygotowane na tak dynamiczny rozwój dzielnicy, a władze nic nie robią w kierunku, by ten stan zmienić. Problemem są także ulice na Białołęce, które nie są rozbudowywane, pozostają w niezmiennym kształcie od wielu lat mimo, że liczba jeżdżących po nich samochodów wzrosła 3, 4-krotnie. Borykamy się także z przepełnieniem szkół i przedszkoli. Planowane są dobudowy, ale to działania spóźnione o jakieś cztery lata – wyliczał Wojciech Tumasz, rady dzielnicy Białołęka.

Wśród zarzutów wobec burmistrza Piotra Jaworowskiego pojawiło się także wskazanie na jego bierność wobec budowy rurociągu gazowego, który w konsekwencji może doprowadzić do zniszczeń w środowisku naturalnym dzielnicy. Podkreślano także, że burmistrz wydaje środki publiczne na promowanie swojej osoby m.in. w lokalnej prasie, zamiast przeznaczyć je na rozwiązanie problemów z jakimi borykają się mieszkańcy. Podjęte kroki, jak wyjaśniają członkowie Klubu Radnych Niezależnych są reakcją na zachowanie burmistrza. W piśmie skierowanym do pani prezydent zaznaczają: "Jesteśmy przekonani, że Piotr Jaworski działał i nadal działa z pominięciem istotnych interesów mieszkańców Białołęki, wobec czego nie możemy pozostać obojętni."

W trakcie spotkania radni podkreślali także, że nie chcą powtórki sytuacji z Bemowa. – Nie chcemy awantur i proceduralnych przepychanek. Chcemy działać dla Białołęki, dlatego zależy nam na konstruktywnym dialogu, który pozwoli na przemyślany rozwój naszej dzielnicy – mówiła Joanna Rabiczko, członkini klubu. W odpowiedzi na pytanie o to, kogo białołęccy radni widzieliby jako następcę Piotra Jaworskiego, poinformowali, że to jeszcze nie czas, by podawać nazwiska. Zapewnili jednak, że będzie to osoba bezpartyjna, od wielu lat związana z dzielnicą.

AUTORKA: Karolina Rogaska

 

Zdjęcie: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Chcą chronić "zielone płuca" Białołęki

Anna Majchrzak: "Nie czuję się odwołana." Czy Białołęka powtórzy casus Bemowa?

DWA BRZEGI: Magdalena Roguska vs Piotr Basiński

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...