Rada bez PO, ale z kworum. Przewodnicząca Majchrzak odwołana

Karolina Wiśniewska    2015-10-06 14:05:52

Mimo nieobecności przewodniczącej rady i dziewięciu radnych PO, Anna Majchrzak została odwołana ze swojej funkcji. – Mamy kworum, możemy przeprowadzić nasze posiedzenie normalnie – oznajmił radny Ostrowski, który pokierował sesją. Nowym przewodniczącym został Wiktor Klimiuk z Prawa i Sprawiedliwości. Radni zapowiadają kolejne zmiany i... nową koalicję.

Wtorkowa sesja potwierdza rozbicie białołęckiej Platformy Obywatelskiej. Oprócz radnego Marcina Korowaja, z klubu PO odeszli także Joanna Rabiczko oraz Ewa Gajewska. Owa trójka, wraz z radnymi Gospodarności, Prawa i Sprawiedliwości, Inicjatywy Mieszkańców Białołęki oraz Razem dla Białołęki zapewniła dotychczasowej opozycji kworum.

Wielcy nieobecni

Dziesięć minut po godzinie 12.00 (o której miała rozpocząć się sesja) w sali nie pojawiła się ani przewodnicząca, ani radni z Platformy Obywatelskiej. Na forum publiczności obecni radni próbowali zadzwonić do przewodniczącej Anny Majchrzak z pytaniem czy pojawi się na o sesji – bez efektu, w słuchawce usłyszeliśmy głos sekretarki.

Po kilkunastu minutach postanowiono nie czekać dłużej i pod przewodnictwem Dariusza Ostrowskiego, rozpoczęto obrady. Na sali nie było jednak ani urzędników z Wydziału Obsługi Rady, ani skarbnika, ani nikogo innego poza 14-nastką radnych i nieliczną grupą mieszkańców. Ogłoszono przerwę, podczas której wiceprzewodniczący Ostrowski próbował nakłonić ich do przyjścia na obrady – bezskutecznie. – Pani skarbnik musiała pilnie wyjść do Urzędu m.st. Warszawy, a panie z wydziału czekają na decyzję burmistrza, który ma zdecydować czy mogą włączyć się w procedowanie – oznajmił Ostrowski. – Nagle, w ciągu zaledwie pięciu minut okazało się, że wszyscy radni, sekretarze, skarbnicy musieli udać się na pilne szkolenia – mówił radny Marcin Korowaj. – Po co w takim razie było zwoływać całą tą sesję? – pytali mieszkańcy.

Mocna krytyka PO

Mimo niewielkiej liczby zgromadzonych, atmosfera na sali była bardzo gorąca. Nie szczędzono ostrych słów wobec Platformy Obywatelskiej. „Ale piękna katastrofa”, „Ciężko odejść od stołków”, „Obstrukcja demokratyczna” – dało się słyszeć ze strony mieszkańców. – W 1989 roku odrywałem komunistycznych urzędników od ich stołków, dziś minęło 25 lat i muszę działać ponownie – podkreślił jeden z mieszkańców. Uszczypliwości nie brakowało również pod adresem urzędników. – Wydział prawny ma problem z przejściem 40 metrów do naszej sali – skomentował radny Korowaj.

Czas mijał, na sali nie pojawił się nikt nowy. – Na sesji znajduje się 14 radnych, czyli mamy kworum i jesteśmy zdolni do normalnego procedowania – oznajmił wiceprzewodniczący Ostrowski. Rozpoczął od krótkiego sprawozdania z pracownikami urzędu. – Powiedziano nam, że główna księgowa i jej zastępczyni wyjechały na organizowane przez urząd m.st. Warszawy szkolenia. Naczelnik zobowiązała się, że wyznaczy swojego zastępcę na nasze obrady, ale 10 minut później okazało się, że musiała pilnie wyjechać do sądu. Pozostali mają formalny zakaz pojawienia się na sali – tłumaczył.

Warszawa bez prezydenta?

Dzisiejsza sesja została zwołana przez Annę Majchrzak wczoraj przed południem. Do zawiadomienia, pani przewodnicząca dodała jednak informację, że zgodnie z prawem, posiedzenie to nie może się odbyć, bo poprzednie formalnie jeszcze się nie zakończyło (przypomnijmy, że ostatnia sesja z dnia 22 września została przerwana). Znajdujący się we wtorek na sali radni opozycji nie zgodzili się z tą opinią, a na potwierdzenie swojego stanowiska przynieśli ekspertyzy prawne i podali przykłady z przeszłości. – Na Ursynowie mieliśmy podobną sytuację. W czasie przerwanej sesji normalnie odbywały się inne posiedzenia – mówił radny PiS Wiktor Klimiuk. Zresztą, przykładów wcale nie trzeba szukać w drugiej części miasta, wystarczy przypomnieć obrady rady miejskiej. – Na samym początku tej kadencji odbyła się pierwsza sesja rady miasta, która została przerwana. Niedługo potem odbyła się druga (mimo nieskończonej pierwszej), na której zaprzysiężono Hannę Gronkiewicz-Waltz. Zgodnie ze sposobem myślenia pani przewodniczącej Majchrzak, na stanowisku prezydenta miasta od roku mamy wakat – komentował dalej radny Klimiuk.

Klimiuk nowym przewodniczącym

Przed ostatecznym głosowaniem powołano komisję skrutacyjną. Głosowanie było tajne i – bez niespodzianek – radna Anna Majchrzak została odwołana ze stanowiska decyzją wszystkich obecnych na sali (14) radnych.

Potwierdziły się nasze doniesienia w sprawie kandydatury na nowego przewodniczącego. Został nim radny Prawa i Sprawiedliwości Wiktor Klimiuk, który – także dzięki poparciu 14 radnych – został nowym przewodniczącym. – Dziękuję za zaufanie. Zobowiązuje się do tego, że będę wsłuchiwał się w głos wszystkich radnych i współpracować ze wszystkimi. Będę przewodniczącym, który pomaga, a nie blokuje – zapowiedział.

Co jeśli PO będą podważać efekty dzisiejszych obrad? – Na pewno będą, ale prawo jest po naszej stronie – komentuje Piotr Basiński z IMB.

Nowa koalicja

Nowy przewodniczący to nie koniec zmian w Białołęckiej radzie. Jak pisaliśmy już na naszym portalu, prawdziwym celem dotychczasowej opozycji było odsunięcie Platformy od władzy. Po dzisiejszej sesji wydaje się to coraz bardziej prawdopodobne. Tym bardziej, że za kulisami rady dopinana jest już nowa koalicja. Porozumienie ma składać się z klubu radnych PiS oraz nowego klubu na czele którego stanie Piotr Basiński. Będą to połączone siły IMB, Razem dla Białołęki , Gospodarności oraz trójki rozłamowców z Platformy. 

 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...