Radni Białołęki debatują o przepełnionych szkołach

Rafał Osiński    2015-09-22 19:43:16

Na wniosek radnych z opozycji na dzisiejsze południe zwołana została nadzwyczajna sesja rady dzielnicy, której tematem była sytuacja w przepełnionych białołęckich szkołach. Co ciekawe jednak, nie ta kwestia była przedmiotem największych kontrowersji na dzisiejszym posiedzeniu.

Najpierw polityka, potem edukacja

Sesję rozpoczęto wnioskiem radnych Prawa i Sprawiedliwości o zmianę kolejności punktów porządku obrad. Przedstawiciele PiS postulowali, by w pierwszej kolejności rozpatrzeć inne wnioski, a dopiero potem zająć się sprawą edukacji. Ta kwestia wzbudziła jednak wątpliwości przewodniczącej rady Anny Majchrzak. – Muszę skonsultować z radcą prawnym czy taka propozycja jest możliwa – stwierdziła i zarządziła przerwę.

Decyzja ta wywołała wątpliwości wśród radnych oraz osób zebranych na widowni. – Czy takie konsultacje za naszymi plecami są w ogóle legalne? – można było usłyszeć wśród zebranych. Ze strony radnych opozycji padły słowa przeprosin pod adresem mieszkańców za to, jak zostali potraktowani.

Po kilkunastu minutach przewodnicząca powróciła na salę i poinformowała zebranych, iż nie ma przeszkód dotyczących głosowania nad wnioskiem opozycji. Został on poparty przez większość radnych. – To co się dziś dzieje jest po prostu niesłychane. Nigdy w latach 2010 – 2015 nie zwoływano sesji na godzinę 12. To najgorsza możliwa godzina, gdy większość ludzi jest w pracy. Żadna sesja dotąd nie zaczęła się również tak, jak dzisiejsza. W związku z tym zgłaszam wniosek o odwołanie przewodniczącej rady, pani Anny Majchrzak – poinformował Piotr Basiński z Inicjatywy Mieszkańców Białołęki. Zgodnie ze statutem zostanie on rozpatrzony na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się już w najbliższy piątek.

Burmistrz o edukacji

W kolejnym punkcie rada dzielnicy przystąpiła do dyskusji na temat sytuacji w szkołach. – Muszę przyznać, że uważam, iż złożenie wniosku o dzisiejsze spotkanie jest nieporozumieniem. Mieliśmy przekazać całościową informację na temat sytuacji w białołęckich szkołach na sesji październikowej – powiedział burmistrz dzielnicy Piotr Jaworski. – Nie jest możliwe przedstawienie na dzisiaj pełnej informacji, gdyż formalnie rekrutacja zakończona zostanie 30 września i dopiero wtedy będziemy w stanie podać całościowe dane – dodał.

Następnie Burmistrz Jaworski przedstawił opis sytuacji dotyczącej szkolnictwa w dzielnicy. Okazuje się, że w roku szkolnym 2015 / 2016 do białołęckich szkół podstawowych ma uczęszczać 13 188 dzieci. Stworzonych zostało 495 oddziałów szkolnych na wszystkich poziomach. Średnia liczba dzieci w klasie to 22 osoby. Wartość ta jest jednak zaniżona przez to, iż aż w 46 klasach integracyjnych przeciętnie rzecz biorąc uczy się tylko 18 – 20 dzieci.

Około 63 proc. z uczniów korzysta zarówno ze świetlic jak i z posiłków szkolnych. – Nasze szkoły osiągają wspaniałe wyniki. W ostatnim sprawdzianie szóstoklasisty dzieci z dzielnicowych podstawówek były na czwartym miejscu w kraju – powiedział burmistrz Piotr Jaworski. Przyznał jednocześnie, iż słabą stroną jest rejonizacja. Zdarza się bowiem, że szkoły znajdują się na skraju rejonu a nie w jego centrum, przez co dzieci muszą być dowożone do znacznie odleglejszych placówek niż najbliżej położona. Podczas wystąpienia burmistrz pozwalał sobie także na kąśliwe uwagi pod adresem radnych opozycji – Czy są jakieś pytania? Nie widzę. Ja tu tak siedzę i sobie gadam, a państwo, którzy wyrazili zainteresowanie debatą się nie odzywają – komentował.

Największy problem: dwuzmianowość

Tym co szczególnie wzbudziło wątpliwości, była powszechna dwuzmianowość w białołęckich podstawówkach. – Kończy się to tym, że dzieci uczą się czasami do godziny 18, jedzą w pośpiechu posiłki, zdarza się, że nie na stołówce, ale w salach szkolnych – mówiła jedna z radnych.

Burmistrz zapowiedział jednak, że od roku 2016/2017 część klas zerowych ma zostać wyprowadzone z budynków szkolnych, co zmniejszy ilość uczniów w szkołach Odniósł się także do sytuacji w SP 342 przy ulicy Strumykowej, gdzie dowodem na przeciążenie placówki jest konieczność utworzenia aż 18 klas pierwszych. – Z tego co mi wiadomo, jest to największa szkoła w Polsce. Jej chłonność wynosi 1700 – 1800 dzieci, a obecnie uczy się w niej 1836 dzieciaków, więc jedynie nieznacznie przekraczamy możliwości szkoły. Poza tym, negocjujemy z proboszczem, by świetlica została przeniesiona do parafii. Czuję, że szansa na porozumienie jest duża. Wtedy to zyskamy dodatkową powierzchnię – podkreślił burmistrz.

Mimo kontrowersji związanych z tym tematem, dyskusja przebiegła w relatywnie spokojnej atmosferze. Wydaje się, że to raczej sprawa odwołania Anny Majchrzak i kwestia możliwych zmian politycznych na Białołęce będą bardziej rozpalać umysły radnych w najbliższych dniach.

CAŁA PREZENTACJA BURMISTRZA BIAŁOŁĘKI PIOTRA JAWORSKIEGO WS. EDUKACJI DOSTĘPNA NA STRONIE URZĘDU

 

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Radny Białołęki #wygaszony

Zarząd Białołęki z absolutorium

Zmiany na Pradze. Białołęka dla PO

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...