Inicjatywa Mieszkańców Białołęki przeciw dopalaczom

Rafał Osiński    2015-09-06 19:03:58

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki włącza się w walkę z dopalaczami. W niedzielę w Parku Henrykowskim jej członkowie zorganizowali akcję pod hasłem „Nie sięgaj po dopalacze, sięgaj po jabłka”. Przechodniom rozdawano owoce oraz materiały informacyjne.

W organizacji wydarzenia pomagała stołeczna policja. Odbyło się ono podczas pikniku rodzinnego w parku, u zbiegu ulic Klasyków i Modlińskiej. – Inspiracją do organizacji tego wydarzenia był dla mnie jeden z artykułów w prasie, w którym przeczytałam, że tylko od lipca tego roku dopalaczami zatruło się blisko tysiąc młodych ludzi. Niejednokrotnie ze skutkiem śmiertelnym – powiedziała Magdalena Rejchert, organizatorka akcji. – Ja osobiście mam córkę i zdałam sobie sprawę z tego, że sama nic nie wiedziałam na ten temat. Dlatego też uważam, że taka akcja informacyjna jest potrzebna. Akcja, której celem byłoby uświadomienie zarówno dzieci, młodzieży jak i ich rodziców, i opiekunów, z czym walczymy. Jak się bowiem okazuje, o narkotykach wiemy wiele, a dopalaczach prawie nic: ani jak to działa, ani jak z tym walczyć  – kontynuowała.

Zainteresowanie akcją i samym tematem wśród uczestników pikniku okazało się bardzo duże. Co chwila ktoś z przechodniów podchodził do stoiska, dopytywał o szczegóły, brał ulotki informacyjne. Każdy z zainteresowanych otrzymywał także jabłko które, jak zapewnili organizatorzy, pochodzi prosto z mazowieckiego sadu.

– Akcja będzie kontynuowana. Już mamy sygnał od księdza proboszcza z parafii organizującej dzisiejszy piknik, iż chętnie widziałby naszą akcję w kościele po mszy. Wtedy podobnie jak dziś moglibyśmy rozdawać materiały informacyjne, a także zachęcać młodych ludzi do wyboru zdrowszego stylu życia. Pomysł na pewno będzie miał swój dalszy ciąg – zapewniła na koniec Magdalena Rejchert.

Jednym z elementów wydarzenia był też pokaz filmiku edukacyjnego na temat dopalaczy. Był to zbiór wypowiedzi młodych ludzi na temat tego, jak widzą problem używek. Co ciekawe, w ich wypowiedziach pojawiała się świadomość zagrożeń związanych z dopalaczami i narkotykami. Wśród motywów brania używek pojawiały się m.in. brak alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, chęć przypodobania się znajomym, odreagowanie stresu, chęć poznania czegoś nowego,itp.. Okazuje się, że młodzi ludzie rzadko mają możliwość rozmowy na te trudne tematy z rodzicami, a wiedzę czerpią głównie od rówieśników. Przerażające jest także to, że dopalacze i narkotyki są łatwo dostępne dla młodych ludzi. Po dopalacze sięgają coraz młodsi, czasem nawet 14-latkowie. W obliczu tego, inicjatywa podjęta w niedzielę przez IMB jest potrzebna i dobrze, że będzie kontynuowana. 

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki zbiera prezenty dla dzieci

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki z petycją do ZTM

Zarząd Białołęki z absolutorium

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...