Zjednoczona Lewica: Wycofajmy religię ze szkół!

Rafał Osiński    2015-09-01 15:13:34

W ramach kampanii wyborczej, Zjednoczona Lewica rozpoczyna akcje tematyczne. We wtorek w samo południe wystartowano z pierwszą z nich, domagającą się zlikwidowania finansowania lekcji religii ze środków publicznych. Kolejne akcje już w następnych tygodniach.

Konferencja miała na celu przedstawić plan kampanii lewicy na najbliższe tygodnie. – Dziś startuje pierwsza z siedmiu akcji społecznych, z których każda zaplanowana jest na jeden tydzień. W ramach każdej z nich zawieszane będą billboardy, w mediach emitowany będzie film tematyczny, a na ulicach rozprowadzane ćwierć miliona ulotek. W tym momencie w całej Polsce, w 41 okręgach wyborczych liderzy list Zjednoczonej Lewicy prowadzić będą konferencje – rozpoczął Włodzimierz Czarzasty.

Temat finansowania religii w szkołach i jego konsekwencji dokładniej przedstawiła współprzewodnicząca Twojego Ruchu i "jedynka" w stolicy Barbara Nowacka. – Nasze szkoły są niedofinansowane, dzieci chodzą głodne. Rodziców często nie stać na to, by sfinansować wyprawkę szkolną dla swoich pociech. To plama na honorze nowoczesnego społeczeństwa – podkreśliła. – W szkołach nie ma gabinetów dentystycznych. Od dziś szkoły na swoim terenie są zobowiązane do udostępniania dzieciom wody pitnej, a my słyszymy, że brak na to pieniędzy. Jednocześnie mamy zasoby na to, by finansować religię ze środków publicznych – kontynuowała. Jej zdaniem, wyprowadzenie religii ze szkół pozwoli przywrócić w szkołach lekarzy, przygotować dla dzieci ciepłe posiłki oraz pomóc rodzicom w zakupie przyborów naukowych. – Równość szans to także świecka szkoła. Będziemy się jej domagać – zakończyła.

Jako kolejna głos zabrała Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy, która kandyduje z pierwszego miejsca na liście wyborczej w Siedlcach. – Moje dziecko poszło dziś do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W planie ma 2 godziny języka angielskiego i tyle samo godzin religii. To pokazuje priorytety naszego państwa. Za 1,5 mld zł, które wydatkujemy na utrzymanie religii w placówkach oświatowych moglibyśmy stworzyć na przykład ponad 37000 miejsc w żłobkach – podkreśliła Piechna-Więckiewicz. Dodała jednocześnie, że dzieci, które nie chodzą na religię spotykają się z ostracyzmem, a społeczeństwo różnicujące dzieci w ten sposób nie ma przyszłości. – Dlatego też religia musi wrócić do salek katechetycznych – zakończyła.

Głos zabrała również Katarzyna Maria Piekarska, radna sejmiku wojewódzkiego, która także kandyduje do Sejmu. – Dzieci Pauliny rozpoczynają dopiero szkołę. Jak pójdą do gimnazjum to zobaczą jeszcze bardziej szokujące różnice. Dwie godziny religii a tylko jedna godzina chemii, biologii czy wiedzy o społeczeństwie. Wszystkim politykom, a panu prezydentowi Dudzie szczególnie, polecam przeczytanie artykułu 25. Konstytucji RP, który mówi, że władze zachowują bezstronność – podkreśliła.

– Naszym celem jest większość w Sejmie – powiedział Krzysztof Iszkowski, reprezentant Twojego Ruchu na listach Zjednoczonej Lewicy. – Obecnie w ramach akcji „Świecka Szkoła” zbieramy podpisy pod tym, by lekcje religii były finansowane przez związki wyznaniowe. Mamy już 50 tys. podpisów a do końca września będzie ich 100 tys. Następny Sejm będzie się musiał tym zająć – poinformował Iszkowski.

W podobnym tonie wypowiadała się także Izabela Zygmunt, współprzewodnicząca warszawskich Zielonych. – Szkoły zawsze były źródłem oszczędności. My chcemy walczyć o to, by oszczędności nie były wiecznym celem osób odpowiedzialnych za oświatę, a o to, by edukacja była na odpowiednim poziomie – powiedziała. Według niej, obecność religii w szkole uniemożliwia rozmowę o walce z dyskryminacją i o edukacji seksualnej tamże.

Po wystąpieniach kandydatów Zjednoczonej Lewicy zaprezentowano spot, który towarzyszyć będzie pierwszej akcji społecznej. Jej motto to :”Szkoły budować, księży opodatkować.” Film zamieszczony jest w Internecie, pojawi się również w radiu i TV.

Inne postulaty, które towarzyszą tej akcji to usunięcie ocen z religii ze świadectw, likwidacja Funduszu Kościelnego oraz ochrona świeckości instytucji publicznych. Zjednoczona Lewica domaga się także usunięcia zapisów z Kodeksu Karnego o obrazie uczuć religijnych, likwidacji etatów kapelanów i objęcia księży podatkiem dochodowym PIT.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...