Zjednoczona Lewica przenosi się nad Wisłę

Adam Kielar    2015-08-28 07:57:16

Działacze komitetu Zjednoczona Lewica zaprosili w czwartkowe południe dziennikarzy na konferencję prasową na... jedną z wiślanych łach, znajdujących się obok Mostu Poniatowskiego. Politycy ZL mówili o zagrożeniach dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Organizatorzy konferencji zapewnili transport na piaskową łachę – dziennikarze oraz politycy lewicy dotarli tam na łódce.

Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podkreślił, że susza w Polsce ma dwa aspekty. – Pierwszy związany jest z rekompensatami, a drugi z zarządzaniem i administracją oraz ich wpadkami – mówił polityk SLD. Przypomniał, że tylko 86 gospodarstw rolnych w Polsce ubezpieczyło się od skutków suszy. – Bez wątpienia cały system szacowania szkód zawiódł – uważa Gawkowski. Jego zdaniem, obecny system jest „archaiczny”, a ponadto tylko ci rolnicy, którzy stracili ponad 30 proc. swoich upraw mogą korzystać z rekompensat. Zjednoczona Lewica przekonuje, że ma receptę na ten problem.  Postulujemy, by objąć dodatkowymi dopłatami (większymi co najmniej o połowę) obecne kwoty, które ograniczają rolnikom możliwości ubezpieczania się – zaznaczył Gawkowski. Zaapelował też do rządu, by dopłaty w wysokości 400 zł, które obiecał rząd, zostały podniesione do kwoty co najmniej 1000 zł. Odniósł się także do kwestii kar za przekroczenie kwot mlecznych przez polskich rolników, a także obiecywanych przez Donalda Tuska w 2010 roku poważnych inwestycji w zbiorniki retencyjne.

Do upałów musimy się przyzwyczaić”

Ewa Sufin-Jacquemart z Partii Zieloni podkreśliła, że z racji zmian klimatycznych, „do upałów musimy się przyzwyczaić”. – Tak jak potrafimy dziś odśnieżać, tak musimy być gotowi na upały i nie mogą być one powodem blackoutów energetycznych – mówiła działaczka Zielonych. Zaznaczyła, że problem ten jest jednoznacznie powiązany z problemem wody.  Polska ma trzykrotnie bardziej wodochłonny przemysł niż reszta Europy – mówiła Sufin-Jacquemart, podkreślając, że rozproszenie energetyki w Polsce jest bardzo małe. – Ponadto, udział fotowoltaiki jest znikomy. Niemcy, w momencie gdy u nas doszło do blackoutu, wyprodukowali 20 GW energii – zaznaczyła.

W jej opinii upały pokazały, iż nie jest prawdą, że energetyka odnawialna musi być kapryśna i niepewna, a skuteczna może być tylko energetyka konwencjonalna (oparta na spalaniu paliw kopalnych) lub jądrowa.  Zapominano też o tym, iż by mogły funkcjonować stare bloki energetyczne, niezbędna jest woda  od 1 do 3 m3 jest niezbędne, by wytworzyć 1 MW energii – podkreśliła Sufin-Jacquemart. Jak powiedziała, tylko energetyka odnawialna jest niezależna od wody. Wezwała też do większego rozproszenia energetyki, ponownie biorąc za wzór Niemcy. –  U naszych zachodnich sąsiadów są 2 miliony małych producentów energii – podsumowała.

4 x niby

Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu, mocno skrytykował rząd PO-PSL za "pozorowane działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego".  Niby poszukiwanie gazu łupkowego, niby budowa elektrowni atomowej, niby restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego. niby odnawialne źródła energii. Te cztery razy „niby” doprowadziły do pierwszego do wielu lat blackoutu w Polsce. Przecież to nie jest tylko brak prądu przez kilka czy kilkanaście godzin – to ryzyko dla bezpieczeństwa Polski, nie tylko energetycznego!  grzmiał polityk. Przestrzegał też przed sytuacją, w której będziemy musieli kupować prąd za granicą.  W przypadku jakiegoś regresu w stosunkach międzynarodowych, Polska może być niezdolna do samodzielnego funkcjonowania – uważa Palikot.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Barbara Nowacka: Potrzeba nam więcej uczciwości i sprawiedliwości społecznej [WYWIAD]

Zjednoczona Lewica zarejestrowana

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...