"Forty powinny być zielonymi płucami stolicy" – wywiad z dr Piotrem Oleńczakiem

Jacek Baliński    2015-03-11 08:01:20

Już w ten czwartek "Polityka Warszawska" organizuje debatę poświęconą skrajnie zaniedbanej, zabytkowej Twierdzy Warszawa. Na rozgrzewkę mamy dla Was rozmowę z jednym z prelegentów nadchodzącego spotkania, dr Piotrem Oleńczakiem, współautorem książki "Twierdza Warszawa". Aby dowiedzieć się więcej o stołecznych fortach, zapraszamy 12 marca o godz. 18.30 do państwomiasto (ul. gen Andersa 29)!

/ "Twierdza Warszawa - czas na zmiany!" - wydarzenie na Facebooku /

Jak Pan ocenia obecny stan Twierdzy Warszawa?

Jest zły – od kilku lat nic się nie zmienia. Nie podejmuje się żadnych skoordynowanych działań – przede wszystkim dlatego, że skomplikowana jest sytuacja własnościowa fortów – część należy do dzielnic, część jest w rękach prywatnych, jeszcze innymi zarządza Agencja Mienia Wojskowego. Temat, ogólne mówiąc, "leży".

Czy mieszkańcy są zainteresowani warszawskimi fortami, wiedzą coś o nich?

Nie – ich wiedza jest śladowa. Mało kto wie, że dany fort jest elementem większej całości, a historię Twierdzy zna może promil warszawiaków. Można powiedzieć, że nikt – poza varsavianistami i eksploratorami – się tym nie interesuje.

A jak to wygląda ze strony miasta?

Niektóre dzielnice starają się coś zmienić (Bemowo, Żoliborz), natomiast władze miasta stołecznego Warszawy nie wykazują żadnej inicjatywy. Dwa lata temu po wydaniu „Przewodnika Historycznego” po Twierdzy Warszawa, razem z Wydawcą zanieśliśmy egzemplarze do Ratusza. Nie było z ich strony żadnego odzewu, nie zauważyliśmy jakichś działań w tej materii.

Jak – według Pana – powinna wyglądać rola Twierdzy w dzisiejszej Warszawie?

Mam taką koncepcję, że forty powinny być zielonymi płucami stolicy. Nie sądzę, że powinny pełnić funkcje muzealne czy militarne. Wystarczy już muzeów w Warszawie. Twierdza rosyjskiego okupanta nic dobrego miastu nie dała. Warszawa została zniekształcona przez forty, które przeszkadzały w jej rozwoju. A skoro przez sto lat przeszkadzały – to niech teraz chociaż teraz oddadzą jakąś korzyść mieszkańcom.

Jak można je zatem wykorzystać?

Jako „rozciągnięte” planty, miejskie parki rekreacji, tereny zielone – miejsca, do których przychodzi się wypocząć, pobiegać czy popływać kajakiem (wszak kilka fortów w Warszawie ma fosę wodną). Na chwilę obecną, wzorcowym przykładem jest dla mnie przekształcony w park Fort Bema – w soboty odwiedzają go tłumy ludzi. Tak powinno być też na innych fortach.

Które forty można jeszcze wymienić jako przykłady udanych rewitalizacji?

Bardzo dobrze wygląda odrestaurowany (choć trochę zbyt cukierkowo) Fort Sokolnickiego przy Placu Wilsona. Są tam plac zabaw, park, dom kultury, restauracja… Zawsze coś się dzieje i mieszkańcy Żoliborza chętnie tam przychodzą i miło spędzają czas. Właśnie o to chodzi – forty znajdujące się bliżej centrum, czyli: Sokolnickiego, Traugutta i Legionów (w nim znajduje się restauracja), powinny zostać zaadaptowane na miejsca kultury. Forty położone nieco dalej powinno się z kolei zagospodarować na parki. To byłoby wreszcie coś dla warszawiaków.

Które z niewykorzystywanych dziś fortów mają szczególnie duży potencjał?

Chociażby wspaniały Fort Piłsudskiego na ul. Idzikowskiego – świetnie położony przy skarpie mokotowskiej. Ponadto, oczywiście Fort Szczęśliwice – zlokalizowany tuż przy Parku Szczęśliwickim, dosłownie kilkaset metrów od CH Blue City. Można byłoby tam zrobić mnóstwo rzeczy; do tego jest tam zjawiskowa wodna fosa. Aż prosi się o wykorzystanie również Fortu Służewiec. Kolejny to Fort Blizne przy autostradzie na Bemowie. Trzeba to zatem głośno powiedzieć – przywróćmy forty miastu!

ZOBACZ TAKŻE:

Zapomniana Twierdza Warszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...