Siedziba Sinfonii Varsovii w 2020 roku. Jak będzie wyglądać?

Rafał Osiński    2015-03-04 19:03:49

Nabierają tempa prace związane z budową długo zapowiadanej hali Sinfonia Varsovia. Do 2020 roku gotowe ma być Europejskie Centrum Muzyki, które stanowić będzie istotny punkt na światowej mapie obiektów kulturalnych. Inwestycja ta jest jednym z najważniejszych punktów uruchamianego programu rewitalizacji warszawskiej Pragi.

Już na samym początku konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że kultura to jeden z najważniejszych obszarów działań miasta, na który w ostatnich latach przeznaczono około 0,5 mld zł. – Środki te zostały wydane między innymi na budowę Centrum Nauki Kopernik, renowację Teatru Powszechnego, Domów Kultury na Saskiej Kępie i Służewcu oraz Muzeum Pragi. Co więcej, w obecnej Wieloletniej Prognozie Finansowej wydatki na cele kulturalne wzrosną do kwoty około 1 mld PLN. Zainwestujemy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatr Rozmaitości, Teatr Nowy, Teatr Bajka, Muzeum Warszawy a także w obiekty dla orkiestry Sinfonia Varsovia – zadeklarowała pani prezydent.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że projekt ten to element rewitalizacji Pragi. Cała inwestycja polegająca na modernizacji zabytkowych obiektów oraz budowie nowych, które tworzyć będą Europejskie Centrum Muzyki pochłonąć ma 279,7 mln zł.

Jako kolejny głos zabrał wiceprezydent Michał Olszewski. – Podejmujemy tą inwestycję z trzech powodów. Po pierwsze, chcemy rozbudowywać ofertę kulturalną miasta. Po drugie, celem jest ratunek dla XIX-wiecznych budynków, które stanowią element tworzący tożsamość dzielnicy i całego miasta. Po trzecie w końcu, planujemy stworzyć swoiste centrum kulturalne dla prawobrzeżnej Warszawy, które będzie integrować mieszkańców – podkreślił Olszewski.

Wiceprezydent zaznaczył także, że miasto jest przygotowane na finansowanie projektu z własnych środków, choć jednocześnie ubiega się o 10 mln euro dotacji z nowej perspektywy finansowej. W swoim wystąpieniu M. Olszewski podkreślał, że to Sinfonia Varsovia ma być inwestorem. Pozwoli na rozliczenie kosztów przedsięwzięcia bez podatku VAT. Umowa z projektantem ma zostać podpisana w pierwszej połowie roku. Cała inwestycja, polegająca na budowie nowych obiektów i rewitalizacji tych zabytkowych ma zostać ukończona do 2020 roku. – Szczegółowe terminy ukończenia poszczególnych prac zależeć będą od projektu, więc podanie na ten moment wszystkich informacji jest niemożliwe – dodał Olszewski.

– W ramach naszej działalności współpracujemy z największymi osobistościami światowej kultury. Podejmujemy działalność nakierowaną na zaspokajanie potrzeb kulturalnych zarówno dorosłych mieszkańców jak i dzieci. Niestety, nigdy nie mieliśmy szczęścia do siedziby – mówił Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry. – Pracowaliśmy już między innymi w szkole związanej z kolejnictwem, obecnie próby organizowane są w miejscu bez ogrzewania. Wyrażamy zatem wdzięczność dla władz Warszawy, że podjęły działania by doprowadzić do zmiany tej sytuacji – dodał.

Głos zabrał także Thomas Pucher, którego projekt architektoniczny „Ogród Muzyki” został wybrany jednogłośnie spośród 138 pomysłów. – Nasze plany to budowa sali koncertowej od strony zaplecza, gdyż od strony ulicy Grochowskiej jest zbyt głośno. Główna sala pomieści 1800 osób. Dokoła będzie znajdować się park, a cały obiekt będzie jednym z najbardziej znanych tego typu na świecie – podkreślił architekt.

Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia została umieszczona na liście zadań priorytetowych. Jej realizacja jest jednak mocno rozciągnięta w czasie. Warto przypomnieć, że już w 2009 roku zakupiona została nieruchomość przy ulicy Grochowskiej 272 pod budowę obiektu kulturalnego. W 2010 rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny zaś dwa lata później podpisany został list intencyjny ze zwycięzcą Thomasem Pucherem. Czy obecna zapowiedź przyśpieszenia działań znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości? Zobaczymy już niedługo.

 

Zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Więcej pieniędzy na kulturę

Dyrektor od fontann za 10 tys. zł.?

Zmienianie Warszawy - bułka z masłem?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...