MARCIN RZOŃCA: Startowałeś? Posprzątaj!

Polityka Warszawska    2015-01-25 08:34:22

Dziś ani słowa o polityce, samorządzie, decyzjach dobrych bądź złych, ani nawet o obietnicach czy pogróżkach. Dziś o wzajemnym szacunku, dbałości o Miasto, poczuciu odpowiedzialności za przestrzeń publiczną, wygląd naszych ulic, placów, skwerów, parków i słupów oświetleniowych. Krzyknijmy donośnie: startowałeś posprzątaj!

Media obiegła ostatnio informacja o rozpoczęciu akcji sprzątania śladów po ostatniej kampanii wyborczej. Zarząd Oczyszczania Miasta będzie krok po kroku usuwał wszelkie plakaty, ulotki, bannery, o których „zapomniały” sztaby wyborcze, a które do dziś w takim czy innym stanie straszą na warszawskich ulicach. Wszak od wyborów minęły już dwa miesiące. Zainteresowani mieli czas, by samodzielnie dokonać przeglądu pozostałości po swojej agitacji. Nie wszyscy to uczynili, więc teraz poniosą za to oczywiste konsekwencje. ZOM obciąży bowiem poszczególne sztaby, podmioty i kandydatów. Po pierwsze, tak stanowi prawo. Po drugie, nie ma najmniejszego powodu, by warszawski podatnik ponosił koszty „zapominalskich”.

Problem powyborczego zaśmiecania miasta nie jest nowy. Ta dość nieprzyjemna sytuacja ma miejsce po każdej kampanii. Miasto gromi, sprząta i kasuje. Sztaby tłumaczą się pokrętnie i płacą kary (albo i niekonieczne). Mija kolejny rok czy dwa, miasto zarzucane jest nowymi plakatami, wybory przemijają, plakaty zostają… I tak w koło Macieju.

Dlatego też, już ponad miesiąc temu kilku warszawskich społeczników i Mieszkańców postanowiło pomóc Miastu, piętnując tych, którzy za nic mają estetykę Stolicy. Sławek Potapowicz, Mateusz Gotz, Grzesiek Gruchalski, moja skromna osoba oraz kilku innych (z braku miejsca nieprzywołanych z imienia i nazwiska), założyliśmy na Facebooku stronę „Startowałeś – posprzątaj. Nie startowałeś – daj fotę”. Zachęcamy użytkowników najpopularniejszego medium społecznościowego do poszukiwania brudów kampanii, resztek plakatów oraz zapomnianych bannerów. Strona – ku naszej radości i pożytku dla Miasta – zaczęła żyć swoim życiem. Ludzie przesyłają nam zdjęcia, przedstawiciele sztabów czy kandydatów zaczęli się tłumaczyć, a także, co cieszy najbardziej, ściągać pozostałości po swoich szyldach wyborczych. „Lajkujacych” nie przybywa wprawdzie w zastraszającym tempie, ale ci, którzy są, nie przechodzą obojętnie wobec nieodpowiedzialności, lekceważenia współmieszkańców i opieszałości kandydatów, spośród których część dostała się do rad, co jeszcze bardziej powinno obligować ich do troski o Miasto. Czytaj – sprzątania po sobie.

ZOM zatem niech uważnie sprząta i konsekwentnie obciąża finansowo sztaby wyborcze. „Fejsbukowa” strona niech się rozwija, publikując zdjęcia i wyśmiewając tych, co na to zasłużyli. Kandydaci i sztaby zaś, niech jeszcze raz przejada się spokojnie po Mieście, uważnie wypatrując brudów po kampanii. Szanujmy Miasto, szanujmy przestrzeń publiczną, szanujmy siebie wzajemnie.

Przynajmniej do następnych wyborów…

 

Marcin Rzońca

Były wiceburmistrz Śródmieścia i były Radny Warszawy 

 

ZOBACZ TAKŻE:

MARCIN RZOŃCA: Wspomnienia po warszawskiej lewicy

MARCIN RZOŃCA: Siedem grzechów głównych

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...