Miasto wychowuje aktywistów

Paweł Krulikowski    2015-01-13 19:16:55

Kolorowy, pełen adresów, telefonów i miejsca na notatki. Taki jest nowy „Niezbędnik aktywnych mieszkańców”, czyli "książeczkowa" i internetowa publikacja Centrum Komunikacji Społecznej warszawskiego ratusza. Chętnym do wpływania na swoje otoczenie warszawiakom ma dać narzędzia do działania i współdecydowania w sprawach dla nich najważniejszych.

Na początku nowo wydanej broszury Urząd m. st. Warszawy zachęca: „Działaj i zmieniaj swoje miasto!”. Na kolejnych stronach znaleźć możemy sprecyzowane sposoby, jak wpływać na rzeczywistość w stolicy. Pokrótce omawiane są takie narzędzia, jak inicjatywa lokalna, uczestnictwo w budżecie partycypacyjnym, granty dla organizacji pozarządowych czy partnerstwa lokalne. Dodatkowo na każdej stronie znajdziemy adresy stron internetowych oraz numery telefonów instytucji, które mogą udzielić mieszkańcom informacji na temat np. inicjatywy lokalnej.

W publikacji ratusza znajdziemy także podpowiedzi, w jaki sposób możemy wziąć udział w konsultacjach społecznych czy konsultacjach dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się również, czym są Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego czy Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej.

Na ostatnich stronach broszury znajdziemy dane adresowe, telefoniczne oraz adresy internetowe wszystkich najważniejszych samorządowych warszawskich instytucji. Zdobędziemy wiedzę, jak skorzystać z dyżurów radnych, jak złożyć wniosek lub skargę w ratuszu, a nawet o tym, jak wystąpić ze swoją własną inicjatywą uchwałodawczą. – Niezbędnik został stworzony po to, aby pomagać w realizowaniu pomysłów, wskazywać jak współdziałać z innymi i gdzie szukać informacji do tego potrzebnych. Możliwości jest coraz więcej: inicjatywa lokalna, budżet partycypacyjny, inicjowanie i udział w konsultacjach społecznych – podsumowała sens wydania „Niezbędnika…” Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która opatrzyła go swoim autorskim wstępem.

Zapoznać się z publikacją Centrum Komunikacji Społecznej można przede wszystkim drogą internetową, na stronie http://inicjatywa.um.warszawa.pl/ , w formie pliku PDF. Dodatkowo, w biurze CKS przy ul. Senatorskiej 27, pok. 138, w godzinach 8.00-16.00 do wyczerpania zapasów dostępne są drukowane „Niezbędniki”. Informacje na temat miejsc, w których również można otrzymać publikację w formie broszury, znajdują się na stronie https://www.facebook.com/Warszawa.pozarzadowa .

Żartobliwie można stwierdzić, że do wydania „Niezbędnika aktywnych mieszkańców” zachęciła ratusz coraz większa popularność miejskich ruchów, które są konsekwentnymi recenzentami polityki Hanny Gronkiewicz-Waltz. Urzędnikom Pani Prezydent chwali się, że starannie zadbali o to, by aktywistów było jeszcze więcej. Choć można krytykować Urząd m.st. Warszawy za jakość dotychczasowej komunikacji z aktywistami, „Niezbędnik” jest czytelną, starannie wydaną i dość kompletną publikacją, która faktycznie może pomóc początkującym lokalnym działaczom. To krok w dobrą stronę.

Źródło zdjęć: "Niezbędnik aktywnych mieszkańców"

ZOBCZ TAKŻE:

Budżet partycypacyjny. Gdzie najwięcej pieniędzy?

Milion nowych drzew w Warszawie

DWA BRZEGI: A.Skubida (WZ) – D.Lasocki (PiS). Radny zawodowy czy społecznik?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...