Dąbrowski ponownie tworzy zarząd. Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2015-01-11 18:44:50

Ostatni tydzień upłynął pod znakiem wybierania zarządów poszczególnych dzielnic, choć – jak wiemy – nie wszędzie proces ten zakończył się sukcesem. Niedzielny przegląd zaczniemy jednak wyjątkowo, od piątku. Bowiem to właśnie piątek przyniósł najciekawsze polityczne wydarzenia. Niezmiennie – na Bemowie, pozostającym w rękach Jarosława Dąbrowskiego.

Radni dzielnicy Bemowo – zwołani natychmiastowo przez nowego przewodniczącego Jarosława Dąbrowskiego – ponownie przystąpili do wyboru wiceburmistrzów. Ponownie wybrali Jakuba Gręziaka oraz Radosława Kulikowskiego i ponownie zrobili to tylko we „własnym” gronie, gdyż radni PO, PiS i BWS nie przyszli na obrady. Bemowskich przepychanek – ciąg dalszy...

Jednak nie tylko na Bemowie rozgrywały się w ostatnich dniach ważne wydarzenia. Równie mocną pozycję w rankingu politycznych niespodzianek zyskuje ostatnio Ursynów, gdzie lokalni radni przez sześć godzin nie zdążyli wybrać zarządu. W przeglądzie sprawdzamy też m.in. Mokotów, Wilanów oraz stołeczny ratusz.

Bemowskie deja vu

Po ostatniej sesji dzielnicy Bemowo, kiedy to Jakuba Gręziaka i Radosława Kulikowskiego wybrano na wiceburmistrzów po raz pierwszy, pojawiło się wiele wątpliwości. Opozycja przekonywała, iż głosowanie nie było wiążące, gdyż na sali brakowało niezbędnego kworum. Druga strona, tj. koalicjanci zgromadzeni wokół Dąbrowskiego, uznali zaś, że wymagana większość została zachowana. – Kandydaci nie brali udziału w głosowaniu, ale na sali obrad byli obecni – tłumaczono. Tak czy siak, w odpowiedzi na „knucie” (jak określił Jarosław Dąbrowski) stołecznego ratusza przeciwko dzielnicy, postanowiono o ponownym wybraniu wiceburmistrzów.

Co z niezbędnym kworum? Po dokonaniu pewnych przesunięć, koalicjanci utworzyli je bardzo „prosto”. W ławie radnego ponownie zasiadł bowiem Jakub Gręziak – dwa tygodnie temu wybrany na wiceburmistrza. Jak wiadomo, stanowisk tych nie można ze sobą łączyć. Były lider bemowskiej PO ma jednak na to swoje wytłumaczenie. – Nadal pozostaje radnym. Mandat musi mi wygasić rada, a tego jeszcze nie zrobiła – mówi w rozmowie z gazeta.pl.

Wygodną funkcję radnego/wiceburmistrza neguje jednak wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, który oświadcza, iż mandat traci się z chwilą wyboru do zarządu, a zatwierdzenie tego przez radę, to zwykła formalność.

Obecny burmistrz Krzysztof Zygrzak tłumaczy, iż jakakolwiek interwencja ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie naruszeniem prawa. Dokładnie o to samo oskarżają Jakuba Gręziaka i innych z ramienia Dąbrowskiego radni opozycyjni. – Jest to oczywiste łamanie prawa, na które zgody Prawa i Sprawiedliwości nie będzie – deklarują przedstawiciele bemowskiego PiS-u. Póki co jednak, to właśnie Jakub Gręziak ponownie został wyznaczony na stanowisko zastępcy burmistrza, a chwilę potem – wybrany. Podobnie jak Radosław Kulikowski. Pozostałych wiceburmistrzów, których sylwetki zaprezentowano na poprzedniej sesji, ponownie nie udało się wybrać. 

źródło: facebook.com/Prawo-i-Sprawiedliwość-Komitet-Bemowo/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PONIEDZIAŁEK:

Wilanów: Zarząd ten sam

Radni Wilanowa nie zgotowali swym mieszkańcom dużych (by nie powiedzieć – żadnych) niespodzianek. Burmistrzem dzielnicy ponownie został Ludwik Rakowski, zaś jego zastępcami – ponownie – Artur Buczyński oraz Tomasz Ciorgoń. Poprzedni i zarazem obecny szef zarządu był jedynym zgłoszonym kandydatem, a wybór okazał się formalnością. ZA głosowało 16 radnych, PRZECIW – tylko 2, a 3 – wstrzymało się od głosu. – Cieszę się, że poparcie dla mnie jest większe niż wskazywałaby na to prosta arytmetyka – mówił burmistrz.

Platforma Obywatelska, mimo samodzielnej większości, podjęła współpracę programową z lokalnym Stowarzyszeniem Mieszkańców Miasteczka Wilanów. SMMW nie zdecydowało się jednak na fotel własnego wiceburmistrza. Czytaj więcej...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Ursynowska tragikomedia...

Ursynów nadal pozostaje bez zarządu. Radni dzielnicy, pomimo długiej sześciogodzinnej dyskusji, nie zdołali dojść do porozumienia. Z jednej strony padały oskarżenia o zdradę i kłamstwo. Z drugiej zaś, o zastraszenia radnej Jurczyńskiej. Aktywnie uczestnicząca publiczność skutecznie podgrzewała (i tak wysoki) poziom emocji. PO zapowiedziała wniosek o odwołanie przewodniczącej rady Katarzyny Polak (PiS) i po blisko 3 godzinach rozpoczęła się dyskusja nad zgłoszonymi do zarządu kandydatami.

Burmistrz Robert Kempa zaproponował trzech zastępców: Wojciecha Matyjasiaka oraz Łukasza Ciołko (obaj z koalicyjnej IMU), a także Piotra Zalewskiego (PO), pełniącego ostatnio funkcję burmistrza Pragi Północ. Do głosowania jednak nie doszło. Radni (głównie ze strony opozycji) przygotowali długą listę pytań i uwag do kandydatów. W efekcie nastała północ i minął czas, w którym Ursynów miał możliwość samodzielnego wyboru swojego zarządu (30 dni od pierwszej sesji). Teraz decyzja należy do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Czytaj więcej...

zahacza o Bielany

Przy okazji radni Ursynowa przyczynili się do tego, iż zarząd komisaryczny powołany zostanie także na Bielanach. Burmistrzem dzielnicy – o czym pisaliśmy na łamach portalu politykawarszawska.pl – ma być Tomasz Mencina, radny PO na Ursynowie. Koalicja PO-IMU opiera się tylko na jednym głosie, dlatego T. Mencina nie zrzekł się mandatu i za pewne nie zrobi tego, zanim sytuacja nie zostanie wyjaśniona.

Mokotów: chwilowe koalicyjne rozprężenie?

W środę zarząd wybierali także radni dzielnicy Mokotów. W przeciwieństwie do Ursynowa – z powodzeniem, choć nie bez komplikacji.

Burmistrzem ponownie został Bogdan Olesiński (PO), wiceburmistrzami zaś: Zdzisław Szczekota, Monika Gołębiewska-Kozakiewicz, Krzysztof Skolimowski, oraz Krzysztof Rinas. O ile w przypadku pierwszej „dwójki” nie było żadnego problemu, tak przy wyborze drugiej, mokotowska koalicja PO-SLD miała moment zawahania. Skolimowski i Rinas nie zostali bowiem zaakceptowani w pierwszym głosowaniu. Po przerwie jednak udało się pokonać wewnętrzne niezgodności i wygrać głosowanie. Czytaj więcej...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Ratusz zbiera choinki!

Już po raz szósty stołeczny ratusz wystartował z akcją „Ciepło z natury”. Władze Warszawy, razem z PGNiG TERMIKA SA zachęcają mieszkańców do tego, aby nie wyrzucali choinek na śmietnik, ale umieścili je w specjalnym mobilnym punkcie zbiórki. Drzewka zostaną przekazane do zakładów PGNiG, a tam przekształcone na ciepło oraz energię elektryczną. – Towarzyszące nam podczas Wigilii świerki i jodły będą mogły powrócić do warszawiaków w postaci „zielonej” energii – mówiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Akcja wystartowała w czwartek – tradycyjnie na Placu Bankowym. Swoje drzewka jako pierwsi przekazali: wiceprezydent Michał Olszewski oraz wiceprezes PGNiG – Andrzej Smoliński. Mobilny punkt odwiedził już Żoliborz i Ochotę, a w następnych dniach dotrze do kolejnych dzielnic. Bądźcie czujni!

Z roku na rok akcja cieszy się coraz większym powodzeniem. W 2014 530 ton biomasy, o blisko 130 ton więcej niż w roku 2013 . Czy teraz uda się ustanowić nowy rekord?

Warszawa stabilna finansowo

Międzynarodowa agencja Moody's po raz kolejny wysoko oceniła stabilność finansową Warszawy. Stolica uzyskała najwyższy stopień (A2) wiarygodności kredytowej, z perspektywą stabilną. Jest to jednocześnie najwyższa możliwa zagraniczna ocena wiarygodności kredytowej jednostki samorządu terytorialnego w Polsce.

Kluczowymi kryteriami badania były m.in. aktywne zarządzanie budżetem, inwestowanie prorozwojowe i dyscyplina budżetowa miasta. Jak informuje ratusz, pozytywnie ocenione zostały także: kontrolowany poziom zadłużenia i odpowiednia płynność finansowa. To już siódma, tak wysoka, ocena nadana stolicy przez agencję Moody's.Od 2007 roku, Warszawa systematycznie uzyskuje najwyższą notę.

ZOBACZ TAKŻE:

Felieton Marcina Rzońcy: Wspomnienia po warszawskiej lewicy

Źródło zdjęć: 2.facebook.com/jakubgreziakradnydzielnicybemowo, 3. facebook.com/pages/Nasz-Ursynów/, 4. facebook.com/hanna.gronkiewicz-waltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...