Ursynowska tragikomedia

Karolina Wiśniewska    2015-01-08 18:59:38

Porządek obrad sesji Rady Dzielnicy Ursynów miał dwa punkty, w tym jeden dotyczył wyboru zastępców burmistrza. Radni dyskutowali ponad sześć godzin, lecz pełnego składu zarządu nie wybrali. I nie wybiorą. Wyznaczony czas minął, decyzja przechodzi w ręce prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Atrakcyjne politycznie, słabe merytorycznie – kolejne posiedzenie rady dzielnicy.

Dokładnie o północy minęło 30 dni od pierwszej sesji na Ursynowie. Był to czas, w którym radni mogli samodzielnie wybrać zarząd dzielnicy. Obrady rozpoczęto chwilę po 18.00, po wybiciu godziny 0.00, Robert Kempa (nowy, wybrany na ostatniej sesji burmistrz) nadal nie miał swych zastępców, choć właśnie to było pierwszym, głównym i jednym z dwóch (obok interpelacji i wniosków) punktem w porządku obrad. Punktem, do którego radni dotarli „zaledwie” dwie godziny po rozpoczęci spotkania.

Kto zdradził bardziej?

Do tego czasu tematem spotkania była poprzednia sesja i jej kulisy. Z jednej strony, radni sprzeczali się o Piotra Skubiszewskiego i konieczność oddania przez niego mandatu przed wyborami na stanowisko burmistrza. Z drugiej zaś o to, kto jest większym „zdrajcą” w radzie dzielnicy – Michał Radziwiłł, „zdrajca” IMU czy może Teresa Jurczyńska-Owczarek, „zdrajczyni NU”. – Radna Jurczyńska do końca deklarowała, że jest z nami i obiecywała, że zagłosuje na Piotra Skubiszewskiego. Przez jej podstęp i perfidię odszedł najlepszy radny dzielnicy – mówiła radna Goretta Szymańska, przedstawiając stanowisko Naszego Ursynowa. – Jurczyńska zabrała Piotrowi mandat, który dali mu mieszkańcy. Chichotem losu będzie, jeśli na najbliższej sesji to właśnie ona dostanie stanowisko przewodniczącej Komisji ds. Edukacji i Kultury – dodała.

Atmosferę skutecznie podgrzewała zgromadzona na sali publiczność, która zdaniem PO oraz IMU była zbiegowiskiem zorganizowanym przez opozycję, czemu ta z kolei definitywnie zaprzecza. Ostro komentowano przebieg obrad i nawoływano o oddanie mandatu przez radną Jurczyńską. – Jesteśmy na sesji czy na prywatnym spotkaniu? – pytał przewodniczący PO, Tomasz Sieradz i przekonywał, że były przewodniczący Naszego Ursynowa nie musiał zrzekać się mandatu, podobnie jak nie zrzekł się go cztery lata temu Piotr Guział. – Jeśli jest ktoś, komu Piotr Skubiszewski powinien być wdzięczny za to, że stracił mandat, to jest to właśnie Piotr Guział – dodał radny Sieradz.

Prośby i groźby

– Proszę radnych, aby nie przenosili rozwiązań filmowych, w stylu „House of Cards” na Ursynów. To nie jest odpowiednie miejsce – apelował przewodniczący klubu NU, Paweł Lenarczyk. Dyskusja na temat samorządowych zdrad i podstępów nabrała tempa po przerwie, w której to „nieznani sprawcy” mieli zajechać drogę i grozić radnej Teresie Jurczyńskiej. – Na Ursynowie nigdy podobne rzeczy nie miały miejsca – komentował Tomasz Sieradz. Burmistrz zaś zapowiedział zabezpieczenie monitoringu i wyjaśnienie sprawy. Sama radna Jurczyńska, mimo iż obecna na sali podczas całej dyskusji, ani razu nie zabrała głosu.

Zmiana przewodniczącej?

Kiedy radni wyczerpali pulę swych argumentów na to, kto „zdradził bardziej”, ze strony Platformy Obywatelskiej padła zapowiedź zmiany przewodniczącej rady dzielnicy. – Nie godzimy się z taką przewodniczącą, która przerywa sesje kiedy chce – przyznał radny Tomasz Mencina (PO). – Ponadto, jako największy klub w radzie mamy mandat do tego, aby rekomendować naszego kandydata. Przewodnicząca Katarzyna Polak tłumaczyła, iż ostatnią sesje odwołała, aby uspokoić emocje, co mimo trzech tygodni przerwy, nie do końca się udało. – Rozumiem, że jest nowa większość i ja nie pasuje do państwa układanki. Proszę jednak nie wylewać na mnie politycznych brudów – przyznała podczas obrad. Wniosek PO będzie rozpatrywany na następnych posiedzeniach, a w kuluarach pojawia się pytanie czy stanowisko przewodniczącej nie przypadnie bohaterce zakulisowej polityki Ursynowa ostatnich dni – radnej Jurczyńskiej.

Rozpocznijmy procedowanie porządku obrad...”. Kandydaci na wiceburistrzów

Po dwóch godzinach barwnej wymiany zdań, radni dotarli do pierwszego (!) punktu środowego posiedzenia, tj. wyboru zastępców. Burmistrz Robert Kempa zaproponował trzech kandydatów. Wśród nich dwóch przedstawicieli koalicyjnej Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. Wojciech Matyjasiak, blisko związany z dzielnicą, w latach 1998-2002 – przewodniczący Rady Gminy Warszawa-Ursynów oraz 29-letni Łukasz Ciołko – szef sztabu radnego Kamila Orła, radnego IMU z Kabat.

Trzecim kandydatem na zastępcę okazał się dobrze znany w stołecznym samorządzie Piotr Zalewski (PO). Zalewski był wiceburmistrzem Ursynowa w latach 2006 – 2010 i odpowiadał tu głównie za inwestycje. Przez opozycję mocno krytykowany za niegospodarność i poddawany próbie pozbawienia go stanowiska. W ostatnich czterech latach pełnił funkcję burmistrza Pragi Północ (z nadania komisarycznego przez prezydenta miasta), co – jak sam przyznał – dało mu duży bagaż doświadczenia, gdyż jest to jedna z najtrudniejszych dzielnic stolicy. Z owego doświadczenia nie chcieli dwa tygodnie temu skorzystać radni Żoliborza (nawet ci wywodzący się z PO), gdzie – zgodnie z planem ustalonym przez ratusz i wpływową posłankę Jolantę Fabisiak – Piotr Zalewski miał przejąć stanowisko szefa zarządu, co jednak nie doszło do skutku.

Pytanie, sprostowanie, pytanie, sprostowanie...

Debata nad zgłoszonymi kandydaturami to kolejna niekończąca się opowieść. Długa lista pytań wydawała się nie mieć końca. Dyskutowano o rozbudowie TESCO, Parku im. Cichociemnych, połączeniu z Wilanowem, miejscach parkingowych i wielu innych problemach Ursynowa. Im bliżej godziny 0.00, tym w głowach radnych (głównie opozycji) rodziło się więcej pomysłów, sprostowań i nowych punktów do wspólnego omówienia.

W końcu wybiła północ. Wraz z nią radni utracili możliwość wyboru zarządu, a zgłoszeni do niego kandydaci przestali nimi być. – Możemy dalej prowadzić dyskusję. Pytanie tylko, po co? – podsumowała obecna na sali mecenas. – Rada i tak nie może wybrać zastępców, a zaproponowani kandydaci stali się po prostu prywatnymi osobami – dodała.

Zarząd w rękach pani prezydent

Środowa sesja rady na Ursynowie była kolejnym – trzecim już – niezwykle atrakcyjnym politycznie i medialnie wydarzeniem. Gorzej z jej stroną merytoryczną. Ursynowska kuchnia polityczna przestaje być kuchnią, a sami radni – zarówno opozycji, jak i koalicji czynią na sali obrad „doskonałe” samorządowe show. Kosztem dzielnicy, na rzecz której – co warto przypomnieć – wszyscy rzetelnie obiecywali pracować podczas niedawno zakończonej kampanii.

Zarząd na Ursynowie wybierze prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Do tego czasu, swoją funkcję sprawują dotychczasowi wiceburmistrzowie. Kolejna sesja już 13 stycznia, a na niej ustalenie komisji i (być może) początek wspólnych działań na rzecz Ursynowa i jego mieszkańców. 

 

Zdjęcia: 1,3,4. politykawarszawska.pl, 2.facebook.com/Nasz-Ursynów

ZOBACZ TAKŻE:

Ursynowska zmiana warty. PO przy władzy

Ursynów ponownie w rękach NU i PiS

Piotr Guział przywróci warszawskie "Korty"?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...