Mokotów. Nowa kadencja Bogdana Olesińskiego

Bartłomiej Kozek    2015-01-08 07:59:50

Po dwóch pierwszych posiedzeniach Rady Mokotowa wiemy już, jak wyglądać będzie układ sił w najludniejszej dzielnicy Warszawy. Nie zaskakuje fakt, że pierwsze skrzypce odgrywać tu będzie Platforma Obywatelska – choć bez problemów się nie obyło.

Przypomnijmy – po listopadowych wyborach PO ma w radzie dzielnicy samodzielną większość. 15 na 28 radnych wywodzi się właśnie z tego ugrupowania. Prawo i Sprawiedliwość ma 10 mandatów, pozostałe 3 zaś – Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Przed nowym rokiem, rada zdążyła wybrać swojego przewodniczącego oraz dwójkę zastępców. Przewodniczącym został Miłosz Górecki – radny PO, zasiadający w radzie już od 1998 roku. W jego pracy wspierać go będą: historyk Witold Wasilewski (PiS, w Radzie Mokotowa w latach 2002-2010) oraz członkini Rady Społecznej szpitala przy ul. Madalińskiego, Hanna Brzózda (SLD).

Na środowym posiedzeniu w Centrum Łowicka radni zdecydowali o pozostawieniu pięcioosobowego składu zarządu dzielnicy.Uzasadniali to faktem, iż Mokotów jest największą dzielnicą, przed którą w nadchodzących latach stoi wiele wyzwań. 18 radnych PO i SLD poparło ten pomysł, podczas gdy 10 z PiS zdecydował się wstrzymać.

Zaskoczeń nie było również przy okazji zgłaszania kandydatur na burmistrza dzielnicy. Jedynym kandydatem (zgłoszonym przez Platformę Obywatelską) był dotychczasowy włodarz Mokotowa, Bogdan Olesiński. W sesji pytań za priorytety nowej kadencji uznał kwestie modernizacji placówek oświatowych oraz inwestycje drogowe, również w porozumieniu z deweloperami.

Drogi, szkoły, wątpliwości

Wiemy już, że do roku 2016 wyremontowane zostaną dwa boiska szkolne (na Wiktorskiej oraz Joliot-Curie). Możliwe są również inne nowe inwestycje w dalszej części kadencji, kiedy odblokowane zostaną środki z kolejnej, wieloletniej perspektywy finansowej. W najbliższych dwóch latach wybudowany od podstaw zostanie nowy basen, kolejny zaś – zmodernizowany.

Nie tylko finanse są problemem przy okazji inwestycji dzielnicowych – dla przykładu, przy liceum na Konopnickiej dochodzi kwestia roszczeń do zajmowanego przez szkołę terenu, co uniemożliwiać ma modernizację przyszkolnego boiska. Podobny problem ma dotyczyć planowanego na dom kultury dla Dolnego Mokotowa budynku dawnego przedszkola na Podchorążych.

Nie dowiedzieliśmy się niestety – mimo pytań radnych Prawa i Sprawiedliwości – jak duża część gruntu na Konopnickiej objęta jest roszczeniami. Opozycja obawia się, że władze dzielnicy będą wykorzystywać wątek roszczeń. Wytknęła również fakt, że w poprzedniej kadencji odpowiadano na ich interpelacje z naruszeniem terminów statutowych.

Zainteresowani przyszłymi inwestycjami na Mokotowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość – Olesiński zadeklarował, że w marcu zaprezentuje projektowaną listę działań na najbliższe lata. Starał się przekonać, że nie ma powodów do obaw, jeśli chodzi o rozwój Mokotowa – dzielnica ma jego zdaniem dawać satysfakcjonującą ofertę programową seniorom, bogatą ofertę kulturalną ( Służewski Dom Kultury, budowany właśnie Dom Kultury Kadr wymieniał) oraz rozwijającą się sieć mini-żłobków.

Niespodziewane zwroty akcji

Olesiński został wybrany na kolejną kadencję wyraźną większością głosów, wskazującą na poparcie koalicji PO-SLD. Za nowym-starym włodarzem Mokotowa głosowało 18 radnych, przeciwko zaś – 10.

Burmistrz zaprezentował dwójkę kandydatów na zastępców, znanych radnym samorządowców – Krzysztofa Skolimowskiego oraz Zdzisława Marka Szczekotę, którzy byli zastępcami burmistrza już w poprzedniej kadencji. Zarząd uzupełnić ma mająca doświadczenie w pracy w administracji centralnej Monika Gołębiewska-Kozakiewicz oraz Krzysztof Rinas, prowadzący własną kancelarię prawną.

Szczekota chwalił się swoimi osiągnięciami w mijającej kadencji – wyremontowaniem 1.100 pustostanów oraz wzrostu dochodów z lokali komunalnych w dzielnicy. Najwięcej emocji wzbudziła jedyna kobieca kandydatura w tym zestawie – radni PiS nie byli bowiem zadowoleni z odpowiedzi Gołębiewskiej-Kozakiewicz na pytania o to, czym dokładnie zajmowała się podczas swojego doradzania Ministerstwu Zdrowia czy marszałkowi Sejmu.

Co ciekawe, to Szczekota oraz Gołębiewska-Kozakiewicz zdobyli w pierwszym głosowaniu wystarczającą ilość głosów – pozostała dwójka kandydatów zaufania radnych nie wzbudziła. Wymusiło to kolejną przerwę w obradach, w trakcie której zebrał się klub radnych PO. Burmistrz Olesiński zdecydował się po nim po raz kolejny przedstawić kandydatury Skolimowskiego i Rinasa.

Pomysł ten – delikatnie mówiąc – nie wzbudził entuzjazmu Prawa i Sprawiedliwości – padały nawet pytania o honor ponownie kandydującego Skolimowskiego. Tym razem jednak, koalicji PO i SLD udało się pokonać wewnętrzne rozprężenie i wygrać głosowanie.

Przed nowymi władzami dzielnicy cztery lata pracy. Jak na razie nie przekonały do siebie opozycji. Czy w kolejnych wyborach przekonają mieszkańców do tego, że rządzili sprawnie? Będziemy uważnie obserwować sytuację.

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Królikarnia znowu w rękach Krasińskich?

Budżet partycypacyjny - sprawdzamy pomysły najaktywniejszych dzielnic

Pojedziemy tramwajem z Bemowa na Wilanów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...