Powyborcze porządki w Wilanowie

Bartłomiej Kozek    2015-01-02 07:57:41

Wiele wskazuje na to, że mająca samodzielną większość w radzie dzielnicy Platforma Obywatelska będzie mogła liczyć na dodatkowego sojusznika. Współpracę programową zapowiada Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów.

Biorąc pod uwagę kryteria czysto arytmetyczne, tego typu alians nie jest PO do niczego potrzebny. Platforma ma w radzie Wilanowa 11 radnych, podczas gdy dwa pozostałe ugrupowania łącznie 10 (SMMW 7, PiS 3).

Siedem szabel więcej dla Platformy

We wtorek, na jednym z serwisów społecznościowych, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów opublikowało oświadczenie, z którego wynika, iż nie zamierza ono być twardą opozycją. Wręcz przeciwnie. „Po wyborach, w trakcie rozmów z Platformą Obywatelską otrzymaliśmy deklarację, że istnieje zbieżność w priorytetach programowych stron. Dlatego właśnie na bazie programowej chcemy współpracować z Platformą Obywatelską w Radzie Dzielnicy” – czytamy w oświadczeniu.

PO korzysta w tej sytuacji podwójnie. Po pierwsze, społecznicy zdecydowali, że nie będą domagać się miejsc w zarządzie dzielnicy. Swój wybór uzasadniają faktem, że Platforma ma samodzielną większość w radzie, a objęcie stanowisk  zdaniem Stowarzyszenia  wiązałoby mu ręce i wymuszało podpisywanie się również pod tymi działaniami PO, do których nie mają przekonania.

Po drugie, dzięki temu aliansowi, ma ona szansę zabezpieczenia komfortowej większości dla swoich działań w Wilanowie. Sojusz z miejskimi aktywistami może również służyć poprawie „obywatelskiego” wizerunku tej partii. Orędownikiem jej zbliżania się do ruchów miejskich w celu ożywienia oferty programowej jest think-tank PO – Instytut Obywatelski.

Wspólne pomysły na dzielnicę

W jakich kwestiach obu formacjom najłatwiej będzie się porozumieć? Zarówno Platforma jak i Stowarzyszenie w czasie niedawnej kampanii wyborczej opowiadały się za budową ulic Branickiego i Nowokabackiej, które to miałyby lepiej skomunikować dzielnicę z resztą miasta. Razem opowiadają się również za budową linii tramwajowej – SMMW chciałoby nawet zostawić furtkę do jej dalszego poszerzania do Konstancina-Jeziornej. Między ugrupowaniami nie ma też sporu w kwestii budowy ścieżki rowerowej, łączącej dzielnicę z tą miejscowością.

Wspólne punkty znaleźć można również w kwestiach innych niż transportowe. Za cztery lata możemy zatem oczekiwać rozliczania koalicji programowej z działań na rzecz nowych żłobków, przedszkoli i szkół czy wdrażania systemu monitoringu w Wilanowie. Niebawem powinniśmy się spodziewać także powstania Międzypokoleniowego Centrum Edukacji przy ul. Radosnej oraz zagospodarowania terenu wokół Jeziorka Powsinkowskiego.

Z racji tego, że wszystkie wspomniane przed chwilą postulaty są dla obu formacji wspólne, SMMW może być rozliczane jeszcze bardziej skrupulatnie z tego, jakie własne postulaty udało mu się dzięki temu porozumieniu zrealizować.Czy zatem doczekamy się w tej kadencji wielofunkcyjnego boiska z elementami skate-parku przy szkole przy Ledóchowskiej? Czy w dzielnicy więcej będzie ławek i koszy na śmieci, a mniej reklam wielkoformatowych? Czy Wilanów doczeka się własnego posterunku policji? 

Kto wie, być od odpowiedzi na te pytania zależeć będzie, czy Stowarzyszenie w kolejnej kadencji utrzyma swój stan posiadania w radzie dzielnicy.

Zdj. Wikimedia Commons, autor: Wistula na licencji CC BY-SA 3.0

ZOBACZ TAKŻE:

Deweloper ponad mieszkańcami? Wspólnoty chcą zablokować kontrowersyjną budowę

Spór o 6 milionów dla Świątyni Opatrzności Bożej

Pojedziemy tramwajem z Bemowa na Wilanów

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...