Świątecznie i politycznie. Podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2014-12-28 17:59:40

Ostatni tydzień minął wyjątkowo spokojnie i niepolitycznie. W świątecznym nastroju, pochłonięci ubieraniem choinki i pakowaniem prezentów, odłożyliśmy na bok polityczne zawiłości. Zamiast o koalicjach i rozłamach, czytaliśmy o tym, jak stołeczni samorządowcy spędzają święta i gdzie warto udać się na bożonarodzeniowy spacer.

Zamiast wzajemnych oskarżeń i politycznych „gromów”, mieliśmy wzajemne życzenia oraz pozdrowienia. Stołeczni samorządowcy odłożyli na bok swoje warszawskie waśnie, życząc wszystkim wokół zdrowia, radości, rodzinnej atmosfery i spokoju. Wprawdzie doskonale zdajemy sobie sprawę, iż za chwilę wszystko wróci do normy, to jednak owa krótka świąteczna przerwa dobrze zrobiła nam wszystkim. Zwłaszcza w tak intensywnym powyborczym okresie. Aby jednak nie strącać warszawskiej polityki zupełnie w kąt, przypomnimy kilka wydarzeń, które miały miejsce zanim całkowicie oddaliśmy się magii świąt.

Ostatnie dni przyniosły nam wydarzenia będące bezpośrednią kontynuacją tego, co mogliśmy obserwować w poprzednim tygodniu. Mieliśmy oświadczenie trójki byłych śródmiejskich radnych MJN, którzy tłumaczyli się ze swych decyzji, bielańskich radnych usiłujących ponownie wybrać nowego burmistrza. Bez skutku – choć jego nazwisko jest doskonale znane nie tylko na Bielanach. W końcu, w wigilijne popołudnie sprawdzaliśmy, jak działa nowy, komunikacyjny prezent – od stołecznego ratusza dla mieszkańców Białołęki.

Niby nic, a jednak jest o czym mówić... 

PONIEDZIAŁEK:

Echa podziału MJN. Sas, Kozicki i Czerwińska wydają oświadczenie

Choć od zawarcia koalicji PO-MJN na Śródmieściu oraz rozpadu, jaki nastąpił wewnątrz stowarzyszenia minęło sporo czasu, temat nadal jest aktualny i często poruszany. W poniedziałek swoje oświadczenie opublikowali radni, którzy – jak przekonywał Jan Śpiewak – postąpili wbrew MJN i prowadzili rozmowy z PO na własną rękę, realizując przy tym partykularne interesy. Ewa Czerwińska, Michał Sas oraz Andrzej Kozicki tłumaczą, że wbrew temu, co im się zarzuca, słynny „miastopogląd” nie przestał odgrywać dla nich priorytetowej roli. – To, co nas podzieliło, to nie kwestia odejścia od wskazanych wyżej wartości, lecz strategia realizacji obiecanego wyborcom programu – deklarują w piśmie. – Podobnie jak sympatycy Miasto Jest Nasze jesteśmy zawiedzeni rozwojem sytuacji i jest nam ogromnie przykro – dodają.

Radni przekonują, że o rozmowach ws. koalicji dowiadywali się z gazet i wywiadów udzielanych przez Śpiewaka, a nie bezpośrednio. – Wobec tych oraz innych niepokojących informacji, które do nas dochodziły podjęliśmy trudną decyzję o samodzielnym, czyli bez udziału czwartego radnego, przystąpieniu do rozmów koalicyjnych – piszą. Na koniec, Czerwińska, Kozicki i Sas deklarują chęć współpracy z każdym, w tym szczególnie z członkami MJN. – Trzymajcie kciuki za nas. Trzymajcie kciuki za Jana Śpiewaka – kończą.

Oświadczenie nie wywołało zbyt wielu komentarzy. Część obserwatorów warszawskiej polityki uznało, iż nie wnosi ono do sprawy nic odkrywczego. Inni skrytykowali przenoszenie politycznej kuchni na łamy Internetu, a całe utarczki aktywistów-polityków określili krótko: „dziecinada”.

ZOBACZ TREŚĆ CAŁEGO OŚWIADCZENIA

Ursynowski galimatias. Burmistrz wybrany, a wiceburmistrzowie?

Do ursynowskiego ratusza zawitał nowy burmistrz – Robert Kempa (PO). Już w poniedziałek pojawił się w urzędzie dzielnicy i przywitał z pracownikami. Problem pojawił się wówczas, kiedy nowy szef spotkał na miejscu byłych zastępców, którzy jego zastępcami de facto nie są. I co teraz?

Przypomnijmy, iż na piątkowej sesji wybrany został tylko burmistrz dzielnicy. Wiceburmistrzów nie wyłoniono, gdyż zaraz po kluczowym głosowaniu, przewodnicząca rady przerwała posiedzenie. Połowiczne wybory sprawiły, że w urzędzie powstał spór. Starzy wiceburmistrzowie z ekipy Piotra Guziała przekonywali, że nie odejdą, bo nowy zarząd nie został jeszcze wybrany, a opuszczenie miejsca pracy byłoby niezgodne z prawem. Ostatecznie ursynowski konflikt został rozwiązany przez miasto. Ratusz przysłał opinię, w której orzekł, iż do momentu wyboru nowych wiceburmistrzów, starzy pozostają na swoich stanowiskach i muszą pracować razem z nowym szefem – Robertem Kempą. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Ursynów – Bielany – wspólne sprawy?

Bielańscy radni do wyboru nowego burmistrza i jego zastępców podchodzili już... trzykrotnie. Choć wydawałoby się, że wszystko jest ustalone, władzę przejmuje koalicja PO-SLD, a nazwiska członków zarządu również są znane – coś stoi na przeszkodzie. Tym „czymś” jest bowiem mandat radnego na Ursynowie, który obecnie pełni przyszły burmistrz Bielan – Tomasz Mencina (PO).

Sytuacja na Ursynowie zmienia się jak w kalejdoskopie. Mencina nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek zachwianie wiszącą na włosku większością Platformy i czeka, aż wszystko zostanie tu dopięte na ostatni guzik. Przez to czekają także radni i mieszkańcy Bielan. Zwołana tuż przed wigilią sesją (23.12) ponownie została przesunięta. Tym razem na 19 stycznia.

Wedle postanowień, wiceburmistrzami dzielnicy zostaną: Ilona Soja-Kozłowska i Artur Wołczacki – z ramienia Platformy Obywatelskiej oraz Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski – z rekomendacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Czytaj więcej...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Tramwajem na Tarchomin

Nowa, wydłużona trasa linii 2 jako „prezent” dla mieszkańców Tarchomina. Do tej pory, tramwaj kończył jazdę na pętli Stare Świdry, na prawym brzegu Wisły. W środę oficjalnie zyskał cztery nowe stacje: Myśliborska, Tarchomin, Mehoffera i Tarchomin Kościelny, docierające głównie do osiedl mieszkaniowych. W wigilijne przedpołudnie nową trasą „dwójki” przejechała się sama Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Tak długi most przejechaliśmy bardzo szybko. Podróż z Tarchomina do Centrum potrwa teraz zaledwie pół godziny. To wielkie udogodnienie dla mieszkańców Białołęki – mówiła pani prezydent i podkreślała – to prezent pod choinkę! O świątecznych komunikacyjnych „prezentach” pisał w tygodniu na łamach „Polityki Warszawskiej” red. Paweł Krulikowski.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK, PIĄTEK

Warszawskie święta!

Święta Bożego Narodzenia. Wyjątkowy czas, na który z utęsknieniem czekamy przez cały rok. W tych dniach nie mówi się o polityce, koalicjach i programach. W zamian politycy umieszczali w mediach społecznościowych zdjęcia swoich choinek i składali sobie życzenia.

W całej Warszawie można było wsłuchiwać się w koncerty kolęd i pastorałek czy też udać się na liczne bożonarodzeniowe jarmarki. Stolica, choć dobrze nam znana, stała się zupełnie inna. Cicha, spokojna i ubrana w świąteczne dekoracje. Bajkowe ozdoby na Trakcie Królewskim przyciągały tłumy warszawiaków i turystów. Iluminacja rozbłysła także na nowo otwartej ulicy Świętokrzyskiej, Placu Wileńskim, Łazienkach Królewskich, wokół Pałacu w Wilanowie i wielu innych miejscach. Towarzyszyć mieszkańcom będzie do lutego.

Co przed nami?

Miniony świąteczny tydzień był o wiele bardziej spokojny niż ubiegły. Już dziś możemy jednak śmiało zapowiedzieć, iż nadchodzący będzie już znacznie bardziej polityczny i burzliwy. Nowy zarząd wybrany zostanie m.in. na Mokotowie, w środę o godz. 16.00 na sesji Rady Dzielnicy. Również w środę poznamy nazwiska wiceburmistrzów Ursynowa. Na miejscu będziemy relacjonować Państwu wszystkie wydarzenia, a już niebawem podsumowanie najciekawszych wydarzeń całego 2014 roku!

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawskie podsumowanie tygodnia

Warszawskie święta, warszawskie życzenia

Źródła: pap.pl, haloursynow.pl, tvnwarszawa.pl, miastojestnasze.natemat.pl

Zdjęcia: facebook.com/warszawa, facebook.com/miastojestnasze, facebook.com/warszawa.ursynow, politykawarszawska.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...