Bielany trwają bez burmistrza

Wiktor Raczkowski    2014-12-24 08:13:36

Wydawałoby się, że na Bielanach wybór nowego burmistrza będzie formalnością. Przecież dzielnicą przez kolejną kadencję rządzić będzie koalicja PO – SLD. Nie wszystko jednak wydaje się być takie oczywiste. Bielańscy radni, chociaż spotykali się już trzykrotnie, nadal nie wybrali nowego włodarza dzielnicy.

Radni z Bielan uzależnieni są bowiem od dalszego rozwoju sytuacji na Ursynowie, gdzie całkiem niedawno Platforma Obywatelska zapewniła sobie większość i fotel burmistrza. Co Bielany mają wspólnego z Ursynowem? Otóż radnym Ursynowa jest Tomasz Mencina, którego stołeczne struktury PO desygnowały na fotel burmistrza Bielan. Jego wybór na to stanowisko wiązałby się ze z złożeniem mandatu radnego na Ursynowie. Władza zdobyta w mateczniku Piotra Guziała jest jeszcze na tyle krucha, że warszawska Platforma woli czekać, by mieć pewność, że sytuacja w dzielnicy nie zmieni się. Dlatego ze swoim wyborem zwlekać muszą również radni z Bielan.

Na II sesji rady dzielnicy Bielany, która odbyła się 17 grudnia, radni wybrali jedynie skład prezydium, by następnie ogłosić przerwę do 23 grudnia. –  Zdecydowaliśmy się na kolejną przerwę w obradach, ponieważ nie wypracowaliśmy jeszcze szczegółów porozumienia programowego z Sojuszem Lewicy Demokratycznej – tłumaczyła wówczas radna Ilona Soja-Kozłowska z Platformy Obywatelskiej.

Wiele osób narzekało, że radni celowo wybrali tak niekorzystny termin dokończenia sesji (23 grudnia o godz. 9:00), by obradować bez obecności publiczności. Takim twierdzeniom stanowczo zaprzeczała radna Soja-Kozłowska. – Przerwę w obradach należało ogłosić. Nie można było odłożyć sesji na po świętach, ponieważ mija właśnie okres, po którym prezydent miasta musiałaby nominować zarząd, ponieważ nie umieli tego w terminie zrobić radni – wyjaśniała.

Ten punkt widzenia radni zrewidowali na wczorajszej sesji. Ponownie przełożyli wybór nowego burmistrza, tym razem na 19 stycznia. Jedno jest pewne: w obrębie koalicji zgrzytów nie powoduje osoba kandydata na stanowisko burmistrza. Radnym PO nie przeszkadza, że na Bielany przyjedzie z drugiego końca miasta. Tłumaczą, że Tomasz Mencina mieszkał kiedyś w dzielnicy, którą teraz będzie zarządzał. Znane są także nazwiska wiceburmistrzów. Z ramienia PO zostaną nimi: Ilona Soja-Kozłowska i Artur Wołczacki. Wiceburmistrzami z rekomendacji SLD będą: Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski.

Złośliwi twierdzą, że przyjście Menciny na Bielany nie wróży nic dobrego dla dzielnicy. – To Midas, tyle że na odwrót – mówią przedstawiciele opozycji. Kariera Tomasza Menciny w warszwskim samorząrdzie rozpoczęła się w 2006 roku i rozwijała błyskawicznie. Najpierw był radnym Ursynowa, później przewodniczącym rady tej dzielnicy, by ostatecznie zasiąść na fotelu burmistrza. Dobra passa skończyła się w 2009 r., kiedy burmistrz Mencina musiał podać się do dymisji po oskarżeniach o niegospodarność, gdy samorząd nie egzekwował 74 mln zł kar umownych od wykonawcy Areny Ursynów.

Znalezienie nowej pracy nie stanowiło żadnego problemu. Został dyrektorem biura organizacji i zarządzania w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. W marcu 2013 r. warszawskie struktury PO forsowały pomysł, by Mencina został burmistrzem Targówka. Z tego powodu dymisję złożyć musiał Grzgorz Zawistowski, dotychczasowy włodarz dzielnicy. Taki obrót spraw zdenerwował radnych ze Spółdzielni Bródno, którzy na Targówku tworzyli z PO koalicję. Radni z Bródna tłumaczyli, że nie chcą, aby burmistrzem został ktoś spoza Targówka. Ostatecznie kandydatura Tomasza Menciny doprowadziła do... utraty władzy przez Platformę w dzielnicy.


Źródło: warszawa.gazeta.pl, Tu Bielany

Foto: radawarszawy.um.warszawa.pl  

ZOBACZ TAKŻE:

Ursynowska zmiana warty. PO przy władzy

Żoliborski PO-PiS

Warszawskie podsumowanie tygodnia

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...