Żoliborski PO-PiS

Jan Kunert    2014-12-23 07:56:59

Większość radnych PO zbuntowała się i zagłosowała za nowym zarządem dzielnicy, zaproponowanym przez PiS. Starym-nowym burmistrzem został Krzysztof Bugla. Jego zastępcami: Michał Jakubowski (PO) i Grzegorz Hlebowicz (PiS).

"Porozumienie ponad podziałami", "nowa jakość"  to najczęściej padające zwroty podczas poniedziałkowej sesji na warszawskim Żoliborzu. Na czele zarządu stanął dotychczasowy burmistrz Krzysztof Bugla, który, choć teraz zaproponowany został przez Prawo i Sprawiedliwość, cztery lata temu, nominację otrzymał dzięki Platformie Obywatelskiej. Z tego też powodu uszczypliwości nie darowali Bugli radni z PO. Piotr Wertenstein-Żuławski pytał czy „nie widzi w tym problemu?”. Na co nowy burmistrz odpowiedział krótko: "Jakiego rodzaju?". Dariusz Kołodziejek pytał z kolei o przyszłą współpracę z prezydent stolicy.  Wszyscy tworzymy Warszawę  odparł krótko Bugla.

Bunt w Platformie

Kandydat PiS-u ostatecznie wygrał głosowanie stosunkiem czternaście do sześciu, przy jednym wstrzymującym się. Taki wynik oznaczał, że ponad połowa radnych z ośmiosobowego koła Platformy, zagłosowała przeciw swojemu klubowi. Część z nich zabrała głos podczas sesji.  Mnie interesuje wyłącznie merytoryka  powiedziała Joanna Tucholska (PO).  Lojalność wobec mieszkańców jest najważniejsza  mówiła Donata Rapacka (PO).  Poprzednia kadencja to sukces. Próbujmy na tym budować, a nie dzielić  przekonywała. 

Cały zarząd z nominacji PiS

Na wiceburmistrzów zostali wybrali również kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Swoją funkcję zachował Michał Jakubowski (PO). Nowym zastępcą burmistrza został zaś Grzegorz Hlebowicz (PiS). Podczas sesji radni PO wytykali mu, że był najgorętszym przeciwnikiem burmistrza, którego teraz popiera.  Czternaście lat byłem radnym. Teraz będę lojalnym podwładnym zarówno pana burmistrza, jak i pani prezydent  oświadczył Hlebowicz.  Spełniło się moje marzenie  dodał. 

Wertenstein - Żuławski: „Wiemy kto zdradził”

  Jesteśmy jednym ugrupowaniem. Dla każdego lojalnego i uczciwego członka Platformy, koalicja z PiSem jest ostatecznością, kiedy już naprawdę nie ma żadnego innego rozwiązania  mówi już po sesji, w rozmowie z "Polityką Warszawską"  Piotr Wertenstein-Żuławski. Pytany o przyszłość radnych, którzy zagłosowali przeciw klubowi nie ukrywa, że „formuła współpracy się wyczerpie”.  Mimo tajności głosowania wiadomo, kto zdradził Platformę  stwierdza krótko. Jego zdaniem, współpraca nowego zarządu z miastem nie będzie się dobrze układać.  Stare władze miały możliwość zabiegać o sprawy dzielnicy w sposób zarówno oficjalny i nieoficjalny. Teraz pozostaną tylko te pierwsze  mówi. Dlaczego PO, po czterech latach, już nie popiera burmistrza Bugli?  To już jest burmistrz z PiSu. Nie będzie realizował programu Platformy, bo się na nią wypiął. Jednak my nie będziemy totalnie wszystkiego krytykować  zastrzega radny.

Rapacka: Wybieram swoich wyborców

 Jestem bezpartyjnym członkiem Platformy Obywatelskiej i uważam, że nie sprzeniewierzyłam się jej ideałom  mówi z kolei Donata Rapacka.  Popieram burmistrza, który miał bardzo dobrą zeszłą kadencję i jestem w tym konsekwentna.  dodaje.  Jest to na pewno konflikt między lojalnościami, ale ja staram się wybierać jak najuczciwiej. Mam bardzo duże wsparcie od moich wyborców  zapewnia.

Co dalej z Projektem Żoliborz?

Największym przegranym, po dzisiejszym nowym rozdaniu na Żoliborzu, jest Witold Sielewicz i stworzony przez niego, cztery lata temu, Projekt Żoliborz. Zebrał wówczas niemal jedną piątą wszystkich głosów w dzielnicy i wyprzedził mocny wtedy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Po wyborach Projekt zawiązał koalicję z Platformą Obywatelską, a Sielewicz zajął stanowisko wiceburmistrza, choć przez całą kadencję był w ostrym konflikcie ze swym przełożonym – Krzysztofem Buglą. Teraz nie otrzymał żadnego stanowiska, a Projekt Żoliborz z trójką radnych, póki co, pozostaje w opozycji do nowych władz dzielnicy.

Zdjęcia: Jan Kunert, Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

PiS przejmuje Żoliborz!

Żoliborski falstart

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...