Dąbrowski nie otrzyma pełnomocnictw?

Dagmara Woś    2014-12-22 08:01:14

Stołeczny ratusz nie zgadza się na zaistniały na Bemowie scenariusz. – Nie przekażę pełnomocnictw zarządowi Bemowa, jeśli będzie wybrany z otoczenia Jarosława Dąbrowskiego – powiedziała w piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gdy Jarosław Dąbrowski, w związku z aferą bemowską, przestał pełnić funkcję  wiceprezydenta Warszawy wydawało się, że zarówno on jak i inni zamieszani w sprawę są politycznie skończeni. Niestety, jak pokazały ostatnie wybory, ferowanie tego typu wyroków okazało się przedwczesne. Dąbrowski w glorii chwały powrócił bowiem do ratusza przy ul. Powstańców Śląskich, wprowadzając ośmiu radnych. Nowy przewodniczący (wybrany na sesji w środę) już zdążył zrobić porządki w gabinecie burmistrza, gdzie, jak sam mówi, czuje się komfortowo i ma swoją ulubioną leżankę.

Wejście Dąbrowskiego i jego drużyny do Rady Bemowa było gorzką pigułką dla słabnącej w tej dzielnicy Platformy. Kolejnym ciosem okazało się opuszczenie klubu przez pięciu radnych, którzy za wszelką cenę nie chcieli dopuścić do planowanej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Ostatecznie, decyzją Zarządu Mazowieckiego, który spotkał się w dniu 18 grudnia, struktury PO na Bemowie zostały rozwiązane. – Uznaliśmy, że to dobry moment na nowy start – mówił w odniesieniu do ostatnich wydarzeń Marcin Kierwiński, wiceprzewodniczący PO na Mazowszu. – Nie było głosu sprzeciwu – dodał. 

Nieco mniejsze, ale wciąż znaczące, entrée miał również Krzysztof Zygrzak, kiedyś lider klubu Platformy w dzielnicowych strukturach, zdymisjonowany w związku z aferą bemowską, teraz został wybrany nowym burmistrzem dzielnicy. Jego zastępcami zostali Jakub Gręziak i Radosław Kulikowski. O ile jeszcze wokół pierwszego nie było zbyt dużo szumu, to Kulikowski też dopisał swój akapit w aferze, tracąc posadę dyrektora w Ośrodku Sportu i Rekreacji.

W środowisku Platformy Obywatelskiej zawrzało. Podjęto, zdaniem wielu zbyt późno, decyzję o likwidacji struktur na Bemowie i budowie ich praktycznie od zera. Podczas gdy Platforma w dzielnicy została ograna przez Dąbrowskiego jak dziecko błądzące we mgle, mocną ofensywę przyszykował stołeczny ratusz. W piątek, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że władze Bemowa nie otrzymają niezbędnych do sprawowania mandatu pełnomocnictw, a pieczę nad decyzjami personalnymi i finansowymi będzie miał specjalnie ustanowiony pełnomocnik.

Co to w praktyce oznacza? Nawet jeśli zarządowi uda się wywalczyć ważność dla swoich decyzji (co już się stało) to ich rola w dzielnicy będzie tak naprawdę stricte fasadowa a ich wpływ na bemowską politykę – minimalny. Jak powiedziała sama prezydent, jest to skutek tego, że Jarosław Dąbrowski i jego współpracownicy utracili jej zaufanie, a Bemowo przestało być dzielnicą, która ma pełną swobodę działania.

Jarosław Dąbrowski najwyraźniej nie czuje się zagrożony słowami pani prezydent. Mało tego, odbija piłeczkę i sam grozi Hannie Gronkiewicz-Waltz, zapowiadając złożenie wniosku do prokuratury. – Jest większość. Zarząd został prawomocnie wybrany i nie można go ot tak po prostu odsunąć. Jeżeli pani prezydent odsunie zarząd na Bemowie, wtedy skierujemy sprawę do prokuratury. Uważamy, że w tej sytuacji popełni przestępstwo – przekonywał na antenie radia RDC nowy przewodniczący rady dzielnicy. Inne głosy w tej sprawie są podzielone. Jedni przyznają rację pani prezydent, inni zaś przekonują, że brak pełnomocnictw będzie niezgodny ze statutem dzielnicy.

 

Żródła: www.rdc.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Dąbrowski postawił na swoim. Zygrzak nowym burmistrzem

Rozpad bemowskiej PO. Powrót Dąbrowskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...