Dąbrowski postawił na swoim. Zygrzak nowym burmistrzem

Bartłomiej Kozek    2014-12-18 21:41:42

Czwartkowe posiedzenie Rady Bemowa pokazało, że Jarosław Dąbrowski potwierdził swoje panowanie nad dzielnicą. Popierany przez niego kandydat – Krzysztof Zygrzak – uzyskał wymaganą większość i został nowym burmistrzem. Opozycja i niechętni mu mieszkańcy przez najbliższe cztery lata pozostaną jedynie statystami.

Jarosław Dąbrowski, zgodnie z planem, na stanowisko burmistrza Bemowa zaproponował Krzysztofa Zygrzaka. – Stoję tu jako reprezentant klubu "Dla Bemowa", największego, apolitycznego i bezpartyjnego komitetu – powiedział ku wyraźnemu rozbawieniu sali. Nominowany przez nowego przewodniczącego kandydat nie miał konkurencji, dostał zatem dużo czasu na odpowiadanie na pytania ze strony radnych.

Ponad podziałami?

Zygrzak zaprezentował się jako osoba posiadająca wieloletnie doświadczenie samorządowe w dzielnicy. Przekonywał, że „na sercu leży mu przede wszystkim dobro Bemowa, nie zaś własna kariera”. – Bemowo może być pierwszym miejscem na mapie Warszawy, w którym władzę sprawować będzie komitet lokalny, szukający porozumienia ze wszystkimi ugrupowaniami obecnymi w radzie dzielnicy – powiedział kandydat "Dla Bemowa".

W odpowiedzi na pytania radnych zadeklarował, że oddał już wszystkie sprzęty, z których korzystał w trakcie pracy w urzędzie dzielnicy. "Aferę bemowską" zaś nazwał "intrygą, wymierzoną w dzielnicę". Przekonywał też, że od kwietnia, kiedy ekipa Dąbrowskiego straciła kontrolę nad dzielnicą, w błyskawicznym tempie wprowadzane były zmiany na lepsze, realizowane przez ekipę dziś tworzącą komitet "Dla Bemowa".

Czyja demokracja?

Krytyka idei koalicji PO-PiS została skontrowana przez przedstawicieli tego drugiego ugrupowania. Radni Prawa i Sprawiedliwości przypominali, iż jeszcze tydzień temu komitet Zygrzaka zabiegał o koalicję właśnie z nimi.

Następnie sporo dyskusji wzbudziła kwestia legitymizacji demokratycznej poszczególnych komitetów. Na twierdzenie Zygrzaka, iż to jego formacja ma mandat od wyborców, lider bemowskiego PiS przypomniał: – Tylko korzystny dla "Dla Bemowa" podział mandatów sprawił, że zamiast otrzymania równej liczby radnych, komitet Dąbrowskiego zdobył 2 miejsca więcej w radzie dzielnicy.

– Czy kandydat na burmistrza, jeśli zostanie wybrany, będzie nadal pogardzał lokalnymi nauczycielami i rodzicami dzieci uczących się w naszych szkołach? – pytał, odnosząc się do wprowadzenia w trakcie obrad nad prywatyzacją stołówek klaunów, którzy zajęli miejsca na widowni, utrudniając udział obywateli w sesji rady dzielnicy. Zygrzak uniknął odpowiedzi na to pytanie, w zamian skupił się na zawieszeniu swojej kariery notarialnej. Nie musiał też odpowiadać na pytania od mieszkańców. Przewodniczący Dąbrowski skorzystał bowiem z regulaminowego uprawnienia i uniemożliwił dyskusję z publicznością.

Zwycięstwo Dąbrowskiego

W głosowaniu Krzysztof Zygrak zdobył 13 głosów (10 przeciw). Sam kandydat zdecydował o wyłączeniu się spod głosowania. Nowo wybrany burmistrz podziękował za okazane mu zaufanie: – Wygrało Bemowo, będziemy numerem jeden w Warszawie, zdaliście egzamin z samorządności, pokazaliście swoją niezależność od politycznych gierek! stwierdził, po czym zaproponował swoje kandydatury członków zarządu dzielnicy.

– Kuba Gręziak jako mój faktyczny, pierwszy zastępca, Jarosław Oborski (do środy członkowie PO  przyp. PW) jako trzeci członek zarządu – zaproponował radnym Zygrzak, którego zdaniem będzie to ekipa skutecznie walcząca o interesy mieszkańców. Niestety, nie usłyszeliśmy wiążących deklaracji co do tego, jakimi dziedzinami życia dzielnicowego będą zajmować się poszczególni członkowie zarządu.

Ostatecznie Oborski zdecydował się zrezygnować z kandydowania - jego wejście do zarządu dzielnicy mogłoby bowiem zachwiać większością, jaką w radzie dysponuje komitet Dąbrowskiego wraz z rozłamowcami z Platformy Obywatelskiej. Zamiast niego stanowisko obejmie Radosław Kulikowski, kierujący niegdyś Warszawskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Plany na cztery lata

Jako priorytetowe działania dla swojej ekipy uznał szybkie dokończenie budowy sieci tramwajowej na Powstańców Śląskich, budowę II linii metra w dzielnicy oraz tworzenie nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach dzięki Partnerstwu Publiczno-Prywatnemu.

Ratować będzie zagrożony likwidacją system Bemowo Bike oraz obniżać o 10-20% koszty administracji w dzielnicy bez obniżki efektywności jej funkcjonowania. Urzędy dzielnicowe mają mieć wydłużone godziny działania, a projekt parku doświadczeń na Jelonkach – doprowadzony do szczęśliwego końca.

W odpowiedzi na pytanie o to, czy forsował będzie pomysł kontenerów mieszkaniowych stwierdził, że jego prywatna opinia w tej sprawie się nie zmieniła, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie będzie dyskutowana w przyszłym zarządzie.

ZOBACZ TAKŻE:

Rozpad bemowskiej PO. Powrót Dąbrowskiego

Skrytobójstwo na Platformie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...