Na Pradze-Południe (prawie) bez zmian

Adam Kielar    2014-12-17 20:00:17

Drugie posiedzenie radnych Pragi Południe trwało... 9 godzin. Burmistrzem został dotychczasowy gospodarz ratusza, Tomasz Kucharski. Potwierdziły się także informacje „Polityki Warszawskiej” o koalicji PO-SLD.

Zgodnie z planem, obrady rozpoczęły się chwilę po godz.16.00. Pierwszym punktem porządku dziennego miało być jego przyjęcie. Wydawać by się mogło – rutynowa, trwająca zaledwie chwilę czynność. Nic bardziej mylnego. Radni doszli do porozumienia po „zaledwie” 2 godzinach...

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości najpierw chcieli uchylenia decyzji poprzedniej sesji, kiedy to wybrano prezydium Rady. Przekonywali, że przewodniczący Marcin Kluś oraz wiceprzewodniczący Bogdan Jeziorski (obaj PO) głosować mieli w swojej sprawie, co – zdaniem opozycji – było złamaniem statutu. Punkt ten jednak nie uzyskał odpowiedniego poparcia i nie trafił do porządku obrad. Poza tym, radny Kluś przedstawił orzecznictwo WSA oraz NSA w podobnej sprawie, gdzie według sądów, nie ma mowy o złamaniu prawa w takim wypadku.

Dalsze obrady dotyczyły punktów mówiących o połączeniu komisji. Radni PO przekonywali, że niektóre z nich działały w poprzedniej kadencji bardzo nieefektywnie (w ogóle nie były zwoływane), a mniejsza ich liczba, to także dodatkowe oszczędności. Ostatecznie, większość na sali obrad opowiedziała się za pomysłem prezydium i w ten oto sposób, w końcu udało się przyjąć porządek. W następnym punkcie, już bez większych komplikacji, przyjęto też protokół z poprzedniej sesji oraz uchwałę ws. zmian w budżecie.

Kolejne kontrowersje wzbudziło rozszerzenie prezydium Rady. Nowymi kandydatami byli Karol Kowalczyk (PO), Marek Borkowski (PiS) oraz Katarzyna Olszewska (SLD). Radny Wiesław Lewandowski (PiS), dowiedziawszy się, że jedyna radna SLD (nie będąca w żadnym klubie) zgłosiła się na stanowisko w prezydium, żartobliwe zaproponował, by było 24 wiceprzewodniczących. – Wówczas nie mogłyby działać komisje żadne komisje – odpowiedziała Olszewska.

Jak się okazało, klub PiS nie będzie miał swojego przedstawiciela w prezydium. Wiceprzewodniczącymi zostali radna Olszewska oraz radny Kowalczyk – po 14 głosów. Radny Borkowski uzyskał 11 głosów. Tym samym, informacje o koalicji PO-SLD, o których pisaliśmy, się potwierdziły. 

Po tym głosowaniu rozpoczął się najdłuższy punkt obrad – wybór burmistrza. Zgłoszony został tylko jeden kandydat, dotychczasowy szef zarządu – Tomasz Kucharski. Zgłosiła go Radna Bożena Manarczyk (PO), przedstawiając jego życiorys. Słów pochwał nie szczędził Kucharskiemu także Ryszard Kalkhoff (także PO).

 

Burmistrz Tomasz Kucharski, fot. pragapld.waw.pl

Przez następne 3 godziny (sic!) radni PiS zadawali pytania a także (i to chyba nawet częściej) oceniali dotychczasową działalność burmistrza. Kucharski na bieżąco odpowiadał, starał się unikać ataków ad personam, ale nie zawsze mu to wychodziło. Krytykował radnych opozycji za nadmiar składanych interpelacji (często z błędami). – Mógłbym prowadzić zeszyt z humorem z interpelacji – mówił. Podkreślał jednak, że chce dialogu i stworzenia pakietu „spraw priorytetowych”. Wymienił między innymi domknięcie obwodnicy Śródmieścia, tramwaj na Gocław czy też dalszy rozwój Gocławka.

Po blisko trzech godzinach dyskusji (czyli po 6 od rozpoczęcia sesji) przeprowadzono głosowanie, Kucharski został burmistrzem. Następnym punktem było przegłosowanie liczby członków zarządu (przyjęto 5 osób).Burmistrz Kucharski przedstawił kandydatów do zarządu – byli to dwaj dotychczasowi wiceburmistrzowie (Jarosław Karcz oraz Robert Kempa) oraz dwie nowe osoby – Piotr Żbikowski oraz były radny Warszawy z SLD, Adam Cieciura. Radny Borkowski pytał żartobliwe czy PSL także będzie w zarządzie – nawet jeden głos został na przedstawiciela tej partii oddany:

fot. Twitter

Wybór wcale nie okazał się prosty – głosowano trzykrotnie, gdyż za pierwszym i drugim razem źle wydrukowano karty i przypisano zbyt małą liczbę "kratek" przy poszczególnych nazwiskach. Nie zgadzała się również data. Zarząd został wybrany w zgłoszonym składzie... i zarządzono przerwę do piątku 19 grudnia, kiedy to będą rozpatrywane kolejne punkty porządku obrad.

Zdjęcia: Twitter, pragapld.waw.pl, Wikimedia Commons,

Zobacz także:

Koalicja PO-SLD na Pradze-Południe?

Praga Południe po wyborach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...