Śródmieście. Miasto już nie jest nasze?

Polityka Warszawska    2014-12-16 20:46:43

Przez pierwszą godzinę obrad Rady Dzielnicy Śródmieście wydawało się, że będzie to rutynowe posiedzenie. Wkrótce potem rozpadła się jedność MJN, a 3 z 4 radnych stowarzyszenia (z którego w międzyczasie zostali wyrzuceni) zawiązała nową-starą koalicję z PO.

Cisza przed burzą...

Pierwsza część sesji przebiegła wyjątkowo spokojnie. Nie wliczając drobnych wzajemnych przepychanek i uszczypliwości między radnymi PO i PiS, wszystko szło zgodnie z planem. Przeniesiony przez Platformę Obywatelską z Mokotowa Wojciech Turkowski bez większych problemów wygrał głosowanie na stanowisko burmistrza Śródmieścia. Jedyne co musiał zrobić, to odpowiedzieć na kilka pytań – głównie ze strony opozycyjnych radnych. Usłyszeliśmy ogólnikowe deklaracje o chęci współpracy i dialogu w kwestiach takich jak reklama wielkopowierzchniowa, bezdomność, konsultacje społeczne czy dodatkowe kompetencje dla rad osiedli. – Zawsze będę słuchał radnych, w tym radnych opozycyjnych – przekonywał, na co usłyszał w odpowiedzi od radnego Górskiego (PiS), iż „cieszy chęć współpracy, nie cieszy jednak brak konkretów”.

Wynik głosowania: 14 głosów za i 10 przeciw (przy 1 nieobecności) sugerował, że spójność aliansu PO z aktywistami Miasto Jest Nasze pozostała nienaruszona.

Bez większych problemów przeszła również propozycja szerszego niż w poprzedniej kadencji, bo pięcioosobowego, zarządu dzielnicy. Platforma Obywatelska deklarowała, że przyczyni się to do poprawy jakości zarządzania Śródmieściem oraz pozwoli lepiej realizować zapisy porozumienia koalicyjnego. PiS argumentował z kolei, że jeden członek zarządu mniej to co najmniej 100 tysięcy złotych oszczędności w dzielnicowym budżecie.

i grom z jasnego nieba!

Nowo wybrany burmistrz zaprezentował kandydatury do zarządu. Platforma zarekomendowała – zgodnie z przewidywaniami – Krzysztofa Czubaszka oraz Andrzeja Zielińskiego.

Wydawało się, że gdy przyjdzie do prezentacji twarzy MJN, usłyszymy zapowiadane przez stowarzyszenie nazwiska Jana Mencwela oraz Aleksandry Jaworskiej-Surmy. Nic bardziej mylnego. Zamiast nich padły zupełnie inne kandydatury – Mateusza Siepielskiego, związanego z Republikanami prawnika z UKSW oraz architekta Pawła Suliga.

Na sali zapanowała konsternacja. Atmosfery nie uspokoił lider MJN, Jan Śpiewak, który wkrótce potem zabrał głos. – Podane kandydatury są kandydaturami koalicji PO z radnymi Michałem Sasem, Andrzejem Kozickim i Ewą Czerwińską – stwierdził Śpiewak.

Radni Prawa i Sprawiedliwości – w obliczu zaistniałej sytuacji – pytali, jaka jest nazwa i skład klubu, tworzonego przez ludzi wybranych z list MJN. Dyskusję ucięli reprezentanci nowej-starej koalicji, deklarujący, że głosowany jest skład zarządu dzielnicy, nie zaś kwestie przynależności klubowej. – Przecież jednym z punktów umowy koalicyjnej była kwestia przejrzystości władzy – drwili przedstawiciele opozycji.

Zaproponowani przez Turkowskiego członkowie zarządu otrzymali 13 głosów przy 11 nieważnych.

Miasto jest podzielone

MJN przygotowało komunikat prasowy o rozstaniu z trójką radnych. Jedynym reprezentantem stowarzyszenia w Radzie Śródmieścia pozostał zatem jego lider, Jan Śpiewak. Trójka buntowników – Sas, Kozicki oraz Czerwińska – nadal pozostają języczkiem u wagi w nowej radzie, bez których ani PO, ani PiS nie mogą liczyć na większość głosów.

Śpiewak: Przechodzę do kontrolowania władzy. Zarząd potrzebuje MJN, bo to jest nasz program

Po zakończeniu obrad, Jan Śpiewak przyznał, że zachowanie radnych – w tym przewodniczącego nowej rady i wiceprezesa MJN – traktuje jako zdradę. – Michał Sas działa zgodnie z własnymi interesami, a nie interesami całego stowarzyszenia. Jest to dla nas absolutnie niezrozumiałe. Jego decyzję odbieramy jako zdradę naszych ideałów i zdradę stowarzyszenia – komentował. Śpiewak przyznaje też, że umowa koalicyjna została podpisana bez jego udziału. – Nie jest to umowa między całym stowarzyszeniem, ale między klubem radnych, którzy za to zadeklarowali, że będą działać zgodnie z decyzjami zarządu MJN. Jak widać, nie dotrzymali słowa. Polityka zmienia ludzi – dodał.

Lider Miasto Jest Nasze przyznał, że zostaje w radzie sam. – Przejdę do tego, w czym jestem dobry, czyli do kontrolowania władzy i sprawdzania czy nasz program i nasze postulaty są realizowane – przekonywał.

– Nie było między nami zgrzytu programowego. Był natomiast zgrzyt o to, kto najlepiej ten program będzie realizował – przyznał Andrzej Kozicki. W rozmowie z „Polityką Warszawską” przekonuje, że Śródmieście ma przed sobą wiele ważnych zadań. Nie tylko sprawy estetyczne, ale przede wszystkim walka z ludzką krzywdą – mówi. – Praca w zarządzie wymaga ogromu pracy. Zarekomendowaliśmy pracoholików – dodaje.

Emocje na sali długo po spotkaniu pozostawały wysokie. Z pewnością nie opadną one również w środowisku miejskich aktywistów, intensywnie dyskutujących o powyborczych strategiach... ponownie.

 

Tekst: Bartłomiej Kozek, Jan Kunert, Karolina Wiśniewska

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: Czyje jest miasto?

Kto jest społecznikiem?

Miasto jest ich?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...