Krzysztof Strzałkowski burmistrzem Woli

Jacek Baliński    2014-12-10 14:19:47

Na pierwszej sesji nowej Rady Dzielnicy Wola obyło się bez niespodzianek. Zgodnie z przewidywaniami, burmistrzem został Krzysztof Strzałkowski – do niedawna piastujący ten urząd na Bemowie. Na wiceburmistrzów mianowano Mariusza Budziszewskiego, Marka Sitarskiego, Grażynę Orzechowską-Mikulską oraz Adama Hacia.

Wtorkowe obrady były dokończeniem posiedzenia z 4 grudnia, które zostało przerwane po zrealizowaniu punktu piątego. Rozpoczynający wczorajszą sesję punkt szósty dotyczył ustalenia liczby członków w zarządzie dzielnicy. Pomimo sprzeciwu nowej, bezpartyjnej radnej Anety Skubidy (Stowarzyszenie Wola Zmian), radni PO uchwalili, że zarząd będzie się składał – tak jak dotychczas – z burmistrza i czterech zastępców. Zanim pochylono się nad kolejnymi punktami obrad, ponownie powołana w zeszły piątek na przewodniczącą Rady Ewa Statkiewicz podziękowała dotychczasowemu zarządowi i oddała głos Urszuli Kierzkowskiej, która urząd burmistrza Woli zamieniła na fotel burmistrza w Ursusie. – Moja misja dobiegła końca. Był to trudny czas, ale udało nam się zrobić wiele wspaniałych rzeczy – podsumowała swoją kadencję Kierzkowska.

Punkt siódmy był zarazem punktem najważniejszym. Dotyczył bowiem wyboru nowego burmistrza dzielnicy Wola. Kandydatem Platformy Obywatelskiej, co było wiadome już wcześniej, został posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w samorządzie Krzysztof Strzałkowski – od maja tego roku (po głośnej „aferze bemowskiej”) pełniący stanowisko burmistrza Bemowa. Swojego kandydata zaproponowała również A.Skubida – mowa o prezesie fundacji Jeden Muranów i przewodniczącym Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Dzielnicy Wola – Marku Ślusarzu. Nie było to jednak wcale łatwe – zasłaniając się przepisami prawnymi, przewodnicząca Ewa Statkiewicz nie chciała dopuścić kandydatury Ślusarza, co nastąpiło dopiero po krótkiej przerwie, w trakcie której kilku radnych PiS-u zdecydowało się poprzeć bezpartyjnego społecznika.

Po wyjaśnieniu wstępnych komplikacji, nastąpiła niezwykle długa prezentacja obu kandydatów. Strzałkowski, po przedstawieniu swoich kompetencji zawodowych, mówił m.in. o potencjale rozwojowym Woli związanym z planowaną budową II linii metra i galopującą gospodarką mieszkaniową, infrastrukturze społecznej, kulturalnej i sportowej czy o potrzebach osób starszych. – Istotą działań samorządu nie jest autopromocja, a realizowanie zadań, których mieszkańcy najbardziej oczekują – precyzował. Otwarcie mówiący o tym, że nie mieszka na Woli, lecz w Śródmieściu kandydat PO znalazł się chwilę potem w ogniu pytań bardzo aktywnej Anety Skubidy. Nowa radna chciała się dowiedzieć m.in., jaki jest jego stosunek do konsultacji społecznych, jak zamierza rozwiązać trudną sytuację na Odolanach czy o pomysł na tereny zielone.

Marek Ślusarz dał się poznać z kolei jako osoba zaangażowana w lokalne życie Woli, duży nacisk kładąca na dialog i porozumienie, aktywizację społeczną czy wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości. Radni PO w większości najwyraźniej uznali, że jego wystąpienie jest niewarte uwagi – frekwencja przy stole Platformy była momentami poniżej 50%, czego nie omieszkała skrytykować A.Skubida. Radny Dariusz Puścian postanowił jednak dopytać kandydata m.in. o sprawy związane z budżetem i o szkolnictwo, na które to nie otrzymał satysfakcjonujących go odpowiedzi. – Bardzo dużo mówiłeś, co zrobić, mało za to, jak – argumentował Puścian.

Po tajnym głosowaniu, komisja skrutacyjna w składzie: Tomasz Kruszyński (PO), Jan Milowański (PiS) i Aneta Skubida (WZ) przedstawiła wyniki. Bez niespodzianek – zwycięzcą i nowym burmistrzem Woli został Krzysztof Strzałkowski, zdobywając poparcie czternastu (na 25) radnych. Obiekcje ws. głosowania – ponownie – wyraziła radna Skubida, zwracając uwagę na brak drugiego głosowania – nad kandydaturą Marka Ślusarza. Poparcie na podobnym poziomie okazano również zgłoszonym wiceburmistrzom – dotychczasowym Markowi Sitarskiemu i Grażynie Orzechowskiej-Mikulskiej oraz Mariuszowi Budziszewskiemu (do niedawna wiceburmistrz Białołęki) oraz Adamowi Haciowi.

Wybór wiceburmistrzów był przedostatnim punktem pierwszej sesji nowej Rady Dzielnicy Wola. Ostatnim było… zamknięcie sesji. Następne obrady na Woli już 13 stycznia 2015 roku.

 

Zdjęcia: Jacek Baliński, Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

25 mandatów do rozdzielenia na Woli

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...