Zmiany na Pradze. Białołęka dla PO

Karol Szyszko    2014-11-25 08:00:15

Pierwsze wyborcze emocje powoli opadają. Znamy oficjalne wyniki zarówno do rad dzielnic, jak i Rady Warszawy. Czas zatem, aby przyjrzeć się temu, jak formują się nowe koalicje. Na Białołęce samodzielne rządy PO nie ulegną zachwianiu. Natomiast na Pradze Północ czekają nas duże zmiany i prawdopodobne rządy PiS.

Od wyborów samorządowych minął ponad tydzień. Komisja Wyborcza długo kazała czekać na oficjalne wyniki, dlatego przez kilka dni tworzyliśmy możliwe scenariusze polityczne jedynie na podstawie spekulacjami i cząstkowych danych zbieranymi na własną rękę przez kandydatów. Beneficjentem ostatecznych werduktu jest Platforma Obywatelska, która w stosunku do prognoz zyskała po jednym mandacie w radach dzielnic i tym samym uzyskała samodzielną większość na Białołęce. Na Pradze zaś wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Partia ma szansę stworzyć koalicję z lokalną Praską Wspólnotą Samorządową. Ciekawie wygląda podział mandatów do Rady Warszawy oraz marginalizacja SLD w obu dzielnicach, a przede wszystkim na Pradze Północ.

Praga Północ

Pragę Północ czekają duże polityczne zmiany. Po niespełna dwóch kadencjach i wielu zawirowaniach, większość w Radzie Dzielnicy traci koalicja PO-SLD. Wstępne wyniki wyborów wskazywały na następujący podział mandatów: PiS – 9, PO – 6, PWS – 5, SLD – 2, MJN – 1. Po sprawdzeniu protokołów okazało się jednak, że Platforma zyskuje jeden mandat kosztem Praskiej Wspólnoty Samorządowej. – „Cudem odnaleziony jeden głos przeważył, że za Krystynę Ambroziak z Praskiej Wspólnoty Samorządowej do rady dzielnicy wchodzi Piotr Pietruszyński z PO” – skomentował na swoim profilu FB radny Kamil Ciepieńko z  PWS. Nie zmienia to faktu, że ostatecznie ster nad dzielnicą może przejąć koalicja PiS-PWS. Zaskoczenie wywołał niewątpliwie wynik komitetu Miasto Jest Nasze, któremu udało się wywalczyć 1 mandat. W Radzie zmarginalizowane zostało natomiast SLD. Sojusz wprowadzi bowiem tylko dwóch radnych (mandat straciła wieloletnia radna i wiceprzewodnicząca Rady, Maria Tondera).

Nowy skład Rady Dzielnicy Praga Północ:

Prawo i Sprawiedliwość – 9 mandatów: Ryszard Kędzierski, Edyta Sosnowska, Grażyna Szymańczuk, Katarzyna Jasińska, Teresa Mioduszewska, Wojciech Nastula, Robert Kazanecki, Sebastian Kędzierski, Marek Bielecki

Platforma Obywatelska – 7 mandatów: Elżbieta Kowalska-Kobus, Marcin Dąbrowski, Piotr Pietruszyński, Patrycja Sondij, Barbara Kwaśniewska, Hanna Jarzębska, Katarzyna Urbańska

Praska Wspólnota Samorządowa – 4 mandaty: Kamil Ciepieńko, Jacek Wachowicz, Małgorzata Markowska, Adriana Jara

Sojusz Lewicy Demokratycznej – 2 mandaty: Ireneusz Tondera, Mariusz Borowski

Miasto Jest Nasze – 1 mandat: Magdalena Gugała

Białołęka

Wstępne wyniki wyborów do Rady Dzielnicy wskazywały na utratę samodzielnej większości przez Platformę Obywatelską. Dotychczasowej partii rządzącej miało przypaść 11 mandatów, PiS – 6, Inicjatywie Mieszkańców Białołęki – 4, Gospodarność – 2. Ostatecznie, po ponownym przeliczeniu głosów Platforma zyskała w okręgu nr 2 jedno miejsce kosztem PiS. Zagrożony był mandat obecnego przewodniczącego Rady Pawła Tyburca.

– „Mamy samodzielną większość jako jedna z pięciu dzielnic w Warszawie. Dziękuje wszystkim za wsparcie i zaangażowanie w moją kampanię wyborczą. Bez wsparcia wielu osób ten sukces nie byłby możliwy.” – poinformował na FB Piotr Jaworski, burmistrz Białołęki. O ile na Pradze SLD zostało zmarginalizowane, na Białołęce partia została zupełnie wyeliminowana. Sojusz nie obronił żadnego z dwóch mandatów, które sprawowali jego przedstawiciele w ostatniej kadencji.

Nowy skład Rady Dzielnicy Białołęka:

Platforma Obywatelska – 12 mandatów: Piotr Smoczyński, Zbigniew Madziar, Anna Majchrzak, Elżbieta Świtalska, Paweł Trybuc, Marcin Korowaj, Magdalena Roguska, Ewa Gajewska, Waldemar Roszak, Agnieszka Borowska, Anna Myślińska, Joanna Rabiczko,

Prawo i Sprawiedliwość – 5 mandatów: Dariusz Ostrowski, Zofia Suska, Piotr Oracz, Wiktor Klimiuk, Piotr Gozdek,

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki – 4 mandaty: Marcin Adamkiewicz, Piotr Basiński, Piotr Cieszkowski, Mariola Olszewska,

Gospodarność – 2 mandaty: Wojciech Tumasz, Łukasz Pelc

Rada Warszawy

Najdłużej musieliśmy czekać na podanie wyników wyborów do Rady m.st. Warszawy. Miejska komisja wyborcza ogłosiła je dopiero w piątek późnym wieczorem. Z okręgu obejmującego Pragę Północ i Białołękę mieszkańcy wybrali sześciu radnych. Zwyciężyła Platforma Obywatelska, ale dzięki dobremu wynikowi PiS, obie partie podzielą się mandatami po równo. Do Rady Warszawy nie wejdzie natomiast Sebastian Wierzbicki, lider SLD w Warszawie. PO zdobyła w tym okręgu 18 tys. 764 głosów, PiS – 15 tys. 925.

PO zdecydowanie wygrała na Białołęce, na Pradze to PiS był górą. Radnymi z ramienia PO zostali: Piotr Jaworski, Aleksandra Gajewska i Dorota Zbińkowska,a z PiS – Paweł Lisiecki, Zbigniew Cierpisz i Anna Rożek. Pomimo wygranej Platformy, najlepszym wynikiem może pochwalić się Paweł Lisiecki z PiS (7 tys. 364), tuż za nim uplasował się Piotr Jaworski (7 tys. 138). Z kolei do objęcia mandatu przez Annę Rożek, wystarczyło zdobycie przez nią zaledwie 935 głosów.

Zarówno na Pradze, jak i na Białołęce mamy do czynienia ze znaczą marginalizacją lewicy. Sojusz nie zdobył zaufania tutejszych wyborców i nie wprowadził predstawiciela do Rady Miasta. 

Prawdopodony polityczny scenariusz na Białołęce nie wróży żadnych zawirowań. Ciekawiej może być na Pradze, gdzie szykuje się zmiana warty. Z uwagą będziemy śledzić zmiany w obu dzielnicach.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Praga i Białołęka - dwa światy, jeden okręg wyborczy

Praski kwarter

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...